Лайчак: Нормализацията между Косово и Сърбия е главният приоритет на Западните Балкани

„Прилагането на Споразумението за пътя към нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, както и модернизирането на Конституцията на Босна и Херцеговина (БиХ), трябва да бъдат сред приоритетите в региона на Западните Балкани“.

Това заяви специалният пратеник на Европейския съюз (ЕС) за диалога между Прищина и Белград Мирослав Лайчак, съобщи „Коха“.

Изказването му дойде по време на форума 2BS в Будва, Черна гора. 
Според Лайчак отношенията между Косово и Сърбия представляват най-голямото стратегическо предизвикателство в региона, тъй като те засягат регионалното сътрудничество и европейската интеграция.

Дипломатът припомни, че в началото на миналата година Косово и Сърбия постигнаха споразумение за пътя към нормализиране на отношенията (т.нар. Охридско споразумение). Той подчерта, че 18 месеца по-късно, няма видим напредък в неговото изпълнение.

Косово настоява това споразумение първо да бъде подписано, въпреки че според ЕС то е обвързващо независимо от подписването, а Сърбия изрази резерви относно пълното му прилагане.

„Виждаме усилията на правителството на Косово да постигне върховенство на закона в северната част на Косово. Всички подкрепят върховенството на закона, но за съжаление това се прави по начин, който насърчава противопоставянето на международната общност и разочарованието на местната общност. Ето защо имаме повече напрежение“, каза Лайчак.
Той се позова на неотдавнашните действия на косовските власти за закриване на паралелните сръбски институции в северната част на Косово, населена със сръбско мнозинство.

„Поставям въпроса: каква е алтернативата на тази конфронтация, на това напрежение? Кой има полза от това? Със сигурност не гражданите, нито Косово, Сърбия и региона. Така че ние знаем какво трябва да се направи и сега въпросът е: защо не го направим?“, попита пратеникът на ЕС.
Тъй като мандатът на Лайчак беше удължен до януари 2025 г., един от въпросите беше дали той очаква напредък в отношенията между Косово и Сърбия дотогава.

„В Косово предстоят избори и от политическия си опит знам, че преди изборите рядко могат да се очакват големи промени. Но ние подготвяме почвата за бърз напредък веднага след изборите“, добави Лайчак. 
Косово ще проведе парламентарни избори през февруари следващата година.

Една от темите, които бяха обсъдени на този форума в Будва, беше въоръженото нападение срещу косовската полиция в Банска миналата година. Според дипломатът атаката е оказала много вредно въздействие върху диалога между Белград и Прищина.

„ЕС беше много ясен: тези, които са отговорни за това, трябва да понесат отговорност. И ние знаем кои са тези хора, някои от тях поеха отговорност и за съжаление не виждаме тази отговорност“, каза Лайчак.

Той допълни, че ЕС ще продължи да настоява за поемане на отговорност, защото случаи като Банска не трябва да остават безнаказани за отговорните лица.

БГНЕС припомня, че на 24 септември 2023 г. група тежко въоръжени сърби нападна село Банска в Северно Косово. В завързалото се сражение загина един косовски полицай и трима от нападателите. Отговорност за нападението пое Милан Радойчич – бивш заместник-председател на „Сръбска листа“ (най-голямата партия на косовските сърби) и близък приятел на Вучич. След нападението Радойчич избяга в Белград, но в продължение на година режимът на Вучич не предприема наказателно преследване срещу беглеца. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон