Тръмп очаква, че новите широкомащабни мита срещу всички търговски партньори на САЩ ще помогнат за „възстановяването на величието на Америка“. Икономистите единодушно твърдят, че това ще бъде по-лошо за всички и най-вече за американците, се казва в анализ на Би Би Си.
Тръмп наложи вносни мита за различни държави и стоки през първия си мандат и в началото на втория. Но това бяха дреболии в сравнение с онова, което той планира да обяви в Розовата градина на Белия дом на събитие, което самият той нарича „Ден на освобождението“ на Америка от помиярите.
Тръмп ще наложи вносни мита срещу всички държави, които имат по-високи мита върху американските стоки. Затова той ги нарича „ответни“ и казва, че ще възстанови справедливостта в търговията. Екипът на Тръмп подготвя тези мита, откакто той се върна в Белия дом през януари.
Какво точно ще обяви Тръмп, се пази в тайна. Той говори за бомбардиране на всички държави с една тарифа и за целенасочен подход. В допълнение към митата за отделните държави се планират и секторни мита.
Точните мащаби на унищожението ще разберем едва след вечерното изявление. Вече обаче е ясно, че авторите на търговската война разчитат на тектонични размествания - те дори отложиха речта на Тръмп с един час, за да изчакат приключването на търговията на финансовите пазари в САЩ.
Тръмп ще говори във Вашингтон в 16:00 ч. местно време, което означава, че Европа - основният търговски партньор на най-голямата американска икономика в света - ще узнае съдбата си по-близо до полунощ европейско време.
Днес ще стане ясна и съдбата на митническата война на Тръмп с най-близките съседи на САЩ - Канада и Мексико. Той наложи мита срещу тях през март, но веднага ги отложи - до 2 април.
Ако те се върнат, Тръмп ще разруши общото митническо пространство в Северна Америка и ще наруши собственото си споразумение USMCA със съседите, сключено по време на първия му престой в Белия дом. Канада и Мексико ще бъдат изправени пред икономическа рецесия, а Америка - пред повишаване на цените и недостиг на стоки.
Докато по време на първия си мандат Тръмп водеше търговски битки основно с Китай, този път той се насочва не само към основния си съперник, но и към всички свои основни приятели. Най-голямата мишена на днешния залп рискува да стане Европа.
Този път европейците са се подготвили по-сериозно, но тяхната икономика е по-уязвима - тя расте по-бавно от американската и е отслабена от войната на Русия срещу Украйна. Същото важи и за всички останали държави - техните щети от търговската война на Тръмп ще бъдат значителни.
Именно на това разчита Тръмп. Неговата администрация обяснява същността на новите мита приблизително по следния начин. Америка ще издаде на всички търговски партньори фактури за нелоялна конкуренция. А след това ще започне да преговаря с всеки един поотделно. От сговора на партньора ще зависи окончателният размер на тарифата.
„Тръмп обича митата“
Тръмп смята, че както враговете, така и съюзниците на САЩ печелят от Америка, ако ѝ продават повече стоки, отколкото купуват от нея. Митата ще ограничат такъв внос и ще подкрепят американските производители, а приходите ще напълнят хазната и ще позволят намаляване на данъците, за да се стимулира икономическият растеж, смятат той и неговите сътрудници.
Икономистите твърдят, че това е архаичен подход към икономиката на търговията, който се е оказал неуспешен още по време на Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Те посочват, че Америка търгува не само със стоки, но и с услуги, особено с цифрови услуги, и тук балансът често е в нейна полза, така че всичко е честна игра.
Освен това митата са данък върху потреблението на вносни стоки. Ако американците ги плащат, цените ще се повишат, икономиката ще се забави и животът ще стане по-труден. Както показа първият мандат на Тръмп, митата се изразходват почти изцяло за субсидии за местните фермери и индустриалци, засегнати от ответни мита, наложени от търговските партньори на Америка.
„Американските мита се налагат, защото президентът Тръмп обича митата“, уверено заяви Дейвид Хениг, експерт по международна търговия в британския мозъчен тръст ECIPE, който представляваше Великобритания в търговските преговори със САЩ през първия мандат на Тръмп.
„В тарифите няма икономическа логика. Има множество заявени причини - от подкрепа за американската индустрия и намаляване на търговския дефицит до повишаване на бюджетните приходи. Нито една от тях не е убедителна“, пише той.
Но за Тръмп 2.0 тарифите не са справедливи и не са толкова начин за възстановяване на икономическата „справедливост“ и за пълнене на хазната. Те му позволяват да консолидира собствената си власт в страната, тъй като ги налага с изпълнителни заповеди, заобикаляйки Конгреса, въпреки епохалното им значение за икономическото и финансовото състояние на страната. Освен това те осигуряват влияние на международната сцена.
Ако миналия път Тръмп се опита да премахне търговските бариери пред американските стоки в Европа и Китай с помощта на мита, този път той не се стреми да ги използва за постигане на политически цели.
Тръмп иска да принуди съюзниците да харчат повече за отбрана. Той настоява да му бъдат предоставени територии - Гренландия и Канада. Той е недоволен от европейското регулиране на големите американски предприятия, собственост на негови поддръжници като Илон Мъск и Марк Зукърбърг, и иска да върне в САЩ центъра на печалбата на американските компании, които предпочитат да плащат данъци върху доходи извън САЩ в офшорна зона в Ирландия.
Всичко това и ще бъде предмет на агресивни преговори с държави от цял свят за премахване на търговските бариери за достъп до най-богатия в света пазар на САЩ - но след налагането на мита срещу тях на 2 април.
Търговските партньори на САЩ разчитат, че Тръмп ще сключи сделка с всеки от тях и ще приключи с малко кръвопролития. Дейвид Хениг от ECIPE напомня, че Тръмп и преди е сключвал такива сделки, но това не го е спряло да наложи нови мита в нарушение на споразуменията.
„Досега Тръмп не е искал да сключва сделки. Той иска мита“, предупреждава Хениг. І БГНЕС