Управляващите в Турция осъдиха призивите на опозицията за масов търговски бойкот

Министърът на търговията Омер Болат заяви, че призивите за бойкот представляват заплаха за икономическата стабилност, и обвини поддръжниците им, че се опитват да подкопаят правителството.

Правителството на Турция осъди призивите на опозицията за масов търговски бойкот след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който предизвика протести в цялата страна. Управляващите определиха бойкота като „опит за икономически саботаж“.

След като Имамоглу беше задържан преди две седмици, основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) призова за бойкот на стоки и услуги от компании, за които се предполага, че са свързани с правителството на президента Реджеп Ердоган. На 2 април този призив се разшири и включваше спиране на всички покупки за един ден, което накара някои магазини да затворят в знак на солидарност с онези, които критикуваха ареста като антидемократичен опит да се навреди на изборните перспективи на опозицията.

Имамоглу е основният политически съперник на Ердоган и кандидат за президент на НРП на евентуални бъдещи избори.

Министърът на търговията Омер Болат заяви, че призивите за бойкот представляват заплаха за икономическата стабилност, и обвини поддръжниците им, че се опитват да подкопаят правителството.

„Те са опит за саботиране на икономиката и включват елементи на нелоялна търговия и конкуренция. Виждаме това като безполезен опит на кръгове, които се смятат за господари на тази страна“, каза Болат в интервю за TRT. 

„Искам да призова нашите граждани. Ако имате планове за пазаруване за днес, утре, вдругиден или през следващите дни, силно ви насърчаваме да пазарувате и да извършвате дейността си днес“, каза министърът.

Няколко министри от кабинета и проправителствени знаменитости, сред които бившият футболист на Германия и Реал Мадрид Месут Озил, използваха хаштага #BoykotDegilMilliZarar („Не бойкот, а национални щети“), за да подчертаят позицията си. Призивите бяха оглавени от председателя на НРП Йозгюр Йозел, който насърчи уличните протести, прераснали до най-големите в Турция от повече от десетилетие. Ердоган нарече протестите „зло“ и заяви, че те няма да продължат дълго.

В Истанбул и Анкара обикновено оживените кафенета бяха осеяни с празни маси, а няколко магазина съобщиха за значителен спад на клиентите.

Икономиката на Турция е засегната от продължаващата с години криза на издръжката на живота и поредица от сривове на валутата, като растежът се забави, а инфлацията все още е висока - 39% през февруари. На 1 април прокурорите започнаха разследване на лицата, които пропагандират призивите за бойкот в социалните и традиционните медии.

Главната прокуратура на Истанбул заяви, че проверява призиви, за които се твърди, че целят да попречат на част от обществото да се занимава с икономическа дейност, като се позова на възможни нарушения на законите срещу езика на омразата и подбуждането на обществена враждебност. | БГНЕС

 

 

Последвайте ни и в google news бутон