Масивна черна дупка се „пробужда“ в съзвездието Дева

Преди това астрономите не са имали причина да обръщат внимание на галактиката SDSS1335+0728, която се намира на 300 милиона светлинни години от Земята.

Масивна черна дупка в сърцето на галактика в съзвездието Дева се събужда, изстрелвайки на равни интервали интензивни рентгенови изблици, които озадачиха учените.

Преди това астрономите не са имали причина да обръщат внимание на галактиката SDSS1335+0728, която се намира на 300 милиона светлинни години от Земята.

Но през 2019 г. галактиката изведнъж започна да свети с яркост, която обърна някои телескопи в нейна посока.

След това през февруари миналата година чилийски астрономи започнаха да забелязват редовни изблици на рентгенови лъчи, идващи от галактиката.

Това било знак, че спящата черна дупка на галактиката се събужда от съня си, според изследването, публикувано в списание Nature Astronomy и цитирано от АФП.

Повечето галактики, включително нашият Млечен път, имат свръхмасивна черна дупка, която се намира в сърцето им като паяк в мрежа.

Тези невидими чудовища поглъщат всичко, което им се изпречи на пътя - дори светлината не може да избегне всемогъщия им вакуум.

Ако някоя нещастна звезда се приближи твърде много, тя бива разкъсана на парчета.

Разбитият материал на звездата се превръща в поток, който се върти бързо около черната дупка, образувайки т.нар. акреционен диск, който постепенно бива погълнат.

Но черните дупки могат да преминат и през дълги периоди на неактивност, когато не привличат материя.

И след един доста неспокоен период ярката, компактна област в сърцето на галактиката SDSS1335+0728 е класифицирана като „активно галактично ядро“ - и получава прозвището „Ански“.

„Това рядко събитие дава възможност на астрономите да наблюдават поведението на черна дупка в реално време“ с помощта на няколко рентгенови телескопа, каза астрономът Лорена Ернандес-Гарсия от чилийския университет Валпарайсо.

Краткотрайните рентгенови изригвания на Ански се наричат квазипериодични изригвания или QPE.

„За първи път наблюдаваме такова събитие в черна дупка, която изглежда се събужда“, каза Ернандес-Гарсия.

„Все още не разбираме какво ги причинява“, добави тя.

Настоящата теория е, че QPE са свързани с акреционните дискове, които се образуват, след като черните дупки погълнат звезди.

Но няма никакви признаци, че Ански наскоро е погълнал звезда.

А изригванията му са доста необичайни.

„Изблиците на рентгенови лъчи от Ansky са 10 пъти по-дълги и 10 пъти по-ярки от тези, които виждаме от типичен QPE“, посочи Джохин Чакраборти, докторант в Масачузетския технологичен институт и член на изследователския екип.

„Всяко от тези изригвания освобождава сто пъти повече енергия, отколкото сме виждали другаде“, добави Чакраборти.

Интервалите от 4,5 дни между тези взривове също са най-дългите, наблюдавани някога.

„Това довежда моделите ни до краен предел и поставя под въпрос досегашните ни идеи за начина, по който се генерират тези рентгенови изблици“, заяви той.

Астрономите трябваше да излязат с някои теории за това какво би могло да причини тези странни изблици.

Една от тях беше, че акреционният диск се е образувал от засмукване на газ в черната дупка, която изстрелва рентгенови изблици само когато малък небесен обект, например звезда, пресече пътя ѝ.

„Просто си представете черна дупка и диск около нея“, обясни Норберт Шартел, главен учен на телескопа XMM-Newton на Европейската космическа агенция, който е наблюдавал Ански.

А сега си представете, че звездата пресича диска два пъти при всяка своя обиколка - изстрелвайки светкавици - но под определен ъгъл, което означава, че „няма реална силна сила, която да я придърпа“, каза той.

Рентгеновият астроном Ерван Кинтин заяви, че „за QPE все още сме в момент, в който имаме повече модели, отколкото данни“.

„Нуждаем се от повече наблюдения, за да разберем какво се случва“, допълни той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон