Математиката на митата на Тръмп не излиза

Макар че политиците, особено Тръмп, се опълчват срещу търговските дефицити, в тях няма нищо лошо по своята същност.

Президентът Доналд Тръмп представи от Розовата градина мащабните си глобални мита, но дори най-основните въпроси останаха във въздуха. На първо място в списъка е: как Белият дом е извел изключително странните стойности, посочени в диаграмата, която Тръмп така гордо показа? Докато световните пазари се вълнуваха, Белият дом даде отговор за своите изчисления, който беше очевидно нелеп.

Най-простият вариант е, че Белият дом изчислява митническата ставка за всяка страна, като съпоставя търговския дефицит на САЩ с дадената държава с количеството стоки, които внася от нея, и го разделя. Писателят Джеймс Суровиецки беше сред първите, които разгадаха кода в публикация в X. Ето как по-късно той го обясни:

Например, имаме търговски дефицит от 17,9 млрд. долара с Индонезия, а внасяме стоки от нея на стойност 28 млрд. долара. 17,9 млрд. долара са 64% от 28 млрд. долара, а в таблицата на Тръмп това се превръща в „митническа ставка“, която Индонезия уж ни начислява. Имаме търговски дефицит от 66 млрд. долара с Южна Корея, а внасяме от тях стоки за 133 млрд. долара. Шестдесет и шест е 50,3% от 133, така че „ митническата ставка“ на Южна Корея е посочена като 50%. По подобен начин търговията с Обединеното кралство е почти балансирана, така че за Обединеното кралство е посочена митническа ставка от само 10 %.

Службата на търговския представител на САЩ публикува документ, в който се опитва да придаде на формулата фантастичен вид, като използва гръцки символи, но по този начин потвърждава хипотезата на Суровицки. (Най-хубавото е, че в опита си да се престори на нещо друго формулата включва две променливи, чиито стойности се анулират взаимно в уравнението). По този начин се разкрива колко ненужни са тези мита в действителност.

Тръмп твърди, че митата са „реципрочни“ срещу нациите, които „ограбват, плячкосват, изнасилват и разграбват“ американската индустрия. В предвидените обаче мита няма нищо, което да прилича на реципрочност, включително 20% мита върху стоки, внасяни от Европейския съюз, и 97% върху стоки, внасяни от Камбоджа. Всички останали държави, включително Обединеното кралство, ще бъдат облагани с плосък данък върху вноса от 10%.

Макар президентът да заяви, че тези ставки са равни на половината от митата върху американския износ, наложени от тези страни, математиката не се получава. В заповедта, с която се въвеждат новите мита, се посочва, че разликата може да се обясни с „безмитните бариери“ пред търговията, които други държави налагат на американските стоки. И това не отговаря напълно на конкретните цифри, които Тръмп изписа в сряда следобед.

Макар че политиците, особено Тръмп, се опълчват срещу търговските дефицити, в тях няма нищо лошо по своята същност. Търговският дефицит означава само, че една държава внася повече стоки от друга държава, отколкото изнася за нея. Ако Съединените щати имат търговски дефицит с Коста Рика за банани, това не означава, че Америка е измамена.

Изглежда, че Тръмп поддържа безсмислената идея, че ще има някакъв голям скок в американското производство въз основа на тези мита - когато има определени стоки, които няма и не могат да се произвеждат в САЩ. Например кафето и ванилията ще бъдат подложени на огромно увеличение на цените, тъй като вносителите, които внасят продукти от Индонезия и Мадагаскар, ще бъдат принудени да плащат допълнително съответно 32% и 47% за своите продукти. (Дали президентът смята, че можем да отглеждаме тези култури тук?)

Ще се застана на едно ниво с вас, читатели. Не се справях добре с уроците по икономика в бакалавърската си степен. Разбирах концепциите, но никога не ги прилагах, вместо това смятах, че тази област като цяло е „политическа наука, смесена с математика“. Но дори и аз мога да ви кажа, че нищо от политиката на Тръмп по отношение на митата няма никакъв логичен смисъл. Съществува пълно разминаване между митата и проблема, който според Тръмп ще се реши с тях.

Дийн Бейкър, старши икономист в Центъра за икономически и политически изследвания, също обясни проблема: „Да предположим, че вашият лекар внезапно настоява, че трябва да спазвате строга диета и режим на упражнения. Той ви казва, че е разбрал, че имате сериозен проблем, когато е разделил ръста ви на датата на рождения ви ден и полученото число е излязло твърде високо. Много е вероятно решите, че имате нужда от нов лекар.“

Съществуването на тази абсурдна формула отразява един Бял дом, който е започнал с политиката, която Тръмп иска, и е работил в обратна посока, за да я обоснове. Прекарахме месеци в очакване да чуем как администрацията ще прилага схемата за глобални мита, но методът за това беше неясен до пресконференцията на Тръмп. Още по-обезпокоително е, че няма признаци Тръмп да се откаже от тези свои любими мита, независимо колко вредят на американската икономика. Математиката не влезе в сила, когато той въведе това увеличение. Не е ясно каква математика - може би пълен провал на междинните избори? - ще го накара да се откаже от тях. | БГНЕС

---------

Хейс Браун, MSNBC Daily

Последвайте ни и в google news бутон