Бизнес настроенията в Германия отбелязаха силно възстановяване през март, подкрепени от подновен импулс в производствения сектор и очакванията за фискални стимули, които ще подобрят икономическите перспективи, предаде Евронюз.
Индексът на бизнес климата на ifo се повиши до 86,7 през март, най-високата си стойност за последните седем месеца, от 85,3 през февруари, което като цяло отговаря на очакванията.
Подобрението беше равномерно разпределено между текущите оценки и бъдещите очаквания. Индексът на очакванията на ifo – внимателно наблюдаван барометър на настроенията – се покачи до 87,7, отбелязвайки осеммесечен връх.
Индексът на текущото състояние на ifo се повиши от 85,6 през февруари до 87,7 през март, също в съответствие с прогнозите.
„Настроенията сред компаниите в Германия се подобриха“, заяви Клеменс Фуест, президент на института ifo.
„Компаниите са по-доволни от настоящата си бизнес ситуация и очакванията им се повишиха значително. Немските предприятия се надяват на възстановяване“, добави той.
В производствения сектор настроенията се подобриха значително, като очакванията станаха значително по-малко предпазливи. Фирмите също така оцениха по-благоприятно настоящата си ситуация, въпреки че поръчките отбелязаха лек спад. В сектора на услугите също се наблюдаваше повишение на бизнес доверието. Компаниите изразиха по-позитивни перспективи и по-ясно изразено чувство на оптимизъм, особено сред архитектурните и инженерните фирми.
В търговията настроенията отново се засилиха. Търговците бяха по-малко песимистични за бъдещите перспективи и оцениха по-положително настоящата си бизнес ситуация. В строителния сектор настроенията бяха по-оптимистични. Фирмите имаха малко по-добро мнение за настоящите условия и очакванията се подобриха, въпреки че скептицизмът остава висок. Все пак, продължаващият недостиг на поръчки продължава да тежи силно на сектора.
Производството води възстановяването
В понеделник (21.04) се появиха обнадеждаващи признаци от индекса на S&P Global за мениджърите по покупките (PMI), който показа, че общата бизнес активност в Германия нараства с най-бързи темпове за последните десет месеца.
Композитният индекс на производството на Германия се повиши до 50,9 през март от 50,4 през февруари, което е най-високото ниво от май 2024 г. Увеличението се дължи на рязкото възстановяване на производството, което отбеляза най-силния си ръст за последните три години, като подиндексът на производството достигна 52,1.
Това е първото устойчиво повишение в производството от началото на 2022 г. Като основни фактори се посочват по-силното вътрешно търсене и усилията на клиентите да възстановят запасите си. Новите поръчки в производството се увеличиха – макар и умерено – за първи път от две години.
„Производителите увеличиха производството за първи път от почти две години„, каза д-р Сайръс де ла Рубиа, главен икономист в Хамбургска търговска банка. Той отбеляза, че наскоро одобреният план на Германия за инвестиции в инфраструктура и отбрана в размер на 500 млрд. евро спомага за възстановяването на бизнес доверието.
„Това може да бележи началото на по-устойчиво възстановяване“, добави де ла Рубиа, като предупреди, че митническата политика на САЩ и слабото представяне на сектора на услугите остават потенциални пречки.
Услугите губят инерция
Докато производственият сектор показа ясни признаци на възстановяване, секторът на услугите отбеляза забавяне.
PMI индексът за услугите спадна до 50,2, което показва почти стагнация и най-слабото представяне за последните четири месеца. Новите поръчки в сектора отбелязаха рязък спад, а доставчиците на услуги се затрудниха да прехвърлят по-високите разходи чрез увеличение на цените.
Въпреки това настроенията в двата сектора се подобриха, като фирмите отчитат по-голям оптимизъм за производството през следващите месеци. Анализаторите приписват част от повишеното настроение на очакваното въздействие на пакета от фискални стимули на Германия, който трябва да подкрепи инфраструктурни проекти и потенциално да съживи търсенето както в производството, така и в услугите.
DAX се повишава след отслабване на позицията на Тръмп по отношение на митата
Пазарите реагираха положително на подобряването на настроенията. Индексът DAX се повиши с 0,8% в сутрешната търговия, подкрепен от глобалния оптимизъм, след като американският президент Доналд Тръмп намекна за по-мек подход към предстоящите мита.
На брифинг в Белия дом Тръмп обяви, че „много страни“ могат да получат освобождаване от мита и добави, че не всички мита ще влязат в сила на 2 април. Той посочи, че американските такси ще продължат да се отнасят за определени сектори, включително дървен материал, автомобили и фармацевтични продукти.
Акциите на „Байер АГ“ се повишиха с 4%, водейки печалбите на DAX, следвани от БМВ АГ (+1,6%) и Дойче Борсе (+1,5%). „Сарториус АГ“ и „Сименс АГ“ отбелязаха по-слаби резултати, като спаднаха съответно с 2,4% и 1,7%.
В останалата част на Европа Euro STOXX 50 се повиши с 0,4%, италианският FTSE MIB се повиши с 0,8%, а испанският IBEX 35 спечели 0,9%. Индексът Euro STOXX Bank се повиши с 0,5%, подкрепен от 2,3% ръст на Crédit Agricole и 1,8% ръст на ABN Amro. | БГНЕС