Проектът стартира в края на месец август и има за цел да разработи и приложи иновативна, високотехнологична и икономически ефективна мрежа от платформи за мониторинг и събиране на данни за въздействието от човешката дейност в Черно море.
Тези платформи ще събират данни, изображения и видеоклипове за морското биоразнообразие в ключови екосистеми на Черно море.
Наши учени от ТУ-Варна, заедно със свои колеги от още четири черноморски страни – Грузия, Турция, Румъния и Гърция, започват наблюдение с подводни роботизирани апарати на поляните с морските треви, замърсеността на водата и други.
Наблюденията на хабитатите на морските треви, които са основата на морските екосистеми в Черно море, целят установяване на нарушения в правилната им работа или заплаха за тяхното съществуване. Получените данни ще се обработват с помощта на изкуствен интелект.
Една от дейностите по проекта предвижда поставяне на електронни информационни павилиони (киоски) на ключови места по Българското Черноморие, чрез които гражданите и туристите ще получават актуална информация за изследванията и чистотата на Черно море. На територията на община Несебър павилионът ще бъде поставен в зоната на Пристанище – Несебър. Основната му цел е да предава в реално време информация от подводните платформи за мониторинг в достъпен и атрактивен за широката аудитория формат. І БГНЕС