Светът предпочита да съхранява парите си в долари, да търгува с тях, да взема заеми в долари, да определя цената на петрола и биткойна в долари. Досега не се е сбъднало нито едно предсказание за предстоящия упадък на американската валута. Но ето че се появи Доналд Тръмп - и само за 100 дни той постави под въпрос почти 100-годишното господство на долара в световната икономика.
Как го направи и може ли Тръмп да лиши американската валута от нейния прекомерно привилегирован статут?
Специалното място на долара в света отразява идеята за американската изключителност - че САЩ не се подчиняват на общите правила, защото играят водеща роля в света като най-голямата икономика, военен защитник на демокрациите и гарант на свободната търговия и движението на капитали.
Тръмп постави под въпрос тази изключителност. Доларът веднага постави Тръмп на мястото му. Ето как се случи това, разказва Би Би Си.
Как доларът се оказа по-силен от Тръмп
Чужденците с удоволствие съхраняват американските си спестявания и всяка година инвестират все повече в САЩ, дори когато доларът пада. Притокът на капитали позволява на САЩ да живеят над възможностите си, да увеличават бюджетния си дефицит и държавния си дълг. Всяка друга държава с такива показатели отдавна би фалирала. Но не и САЩ.
Затова по време на криза парите традиционно се насочват към Америка, дори ако кризата е дошла оттам. Инвеститорите искат да преживеят бурята в сигурно убежище. Те продават печеливши, но рискови финансови инструменти - акции, корпоративни облигации, активи в развиващите се страни.
А спестените досега пари са инвестирани предимно в американски държавни облигации. Ето защо цените им се повишиха, когато всичко останало се сриваше, а курсът на долара също се повиши, защото САЩ продават облигации за долари.
Така беше, докато Тръмп не обяви търговска война на света.
Пазарите изпаднаха в паника, като акциите започнаха да поевтиняват, защото митата на Тръмп обещаваха загуби за компаниите. Въпреки това, противно на традицията, цените на държавните облигации и доларът по-скоро спаднаха, отколкото се повишиха.
Доларът загуби 5% и загуби всичко, което спечели след избирането на Тръмп. Очарованието на изключителността се разсея, голият крал на една развита страна облече парцалите на анонимния принц на една бедна страна - вместо приток на капитали започна отлив на капитали.
„Тази картина е нова за САЩ, но е позната на развиващите се пазари, които са в процес на преминаване в ранг на слаборазвити“, описва ситуацията Лари Съмърс, бивш финансов министър на САЩ.
Ситуацията изглеждаше толкова необичайна и сериозна, че Тръмп замрази увеличените „ответни“ мита само 13 часа след влизането им в сила.
Първият рунд от битката между Тръмп и долара завърши в полза на долара. Но този рунд няма да е последният.
Защо тронът се срина под влиянието на долара
Ако преди хегемонията на долара предизвикваше недоволство само в развиващите се страни като Русия или Бразилия, този път богатите съюзници на Америка, които досега не са били алергични към долара, вече повдигат въпроси.
И всичко това, защото Тръмп нападна всички едновременно и на всички фронтове. Той унищожи свободната търговия и наложи вносни мита от 10% до 25% за стоки от Канада, Европейския съюз, Япония и дори далечна Австралия.
Той разруши следвоенния ред, в който САЩ се възприемаха като безусловен гарант на съюзническата сигурност и лидер на НАТО. Той обеща да отнеме Гренландия от Дания и поиска части от Украйна да бъдат предадени на Владимир Путин.
Само за 100 дни от втория си мандат Тръмп наруши или анулира толкова много международни ангажименти на САЩ, че постави под въпрос репутацията на Америка като надежден партньор, на когото може да се има доверие.
Неизбежно това ще бъде последвано от намаляване на ролята на САЩ в световната търговия, икономика и политика. И ролята на долара също неизбежно ще намалее, предупреждават двама бивши високопоставени американски служители, пряко ангажирани с този въпрос в Министерството на финансите и Централната банка на САЩ.
„Хегемонията на САЩ след Втората световна война гарантира сигурността и насърчава просперитета в Европа и по света, като в този процес води до засилване на ролята на долара“, пишат Марк Собел, ветеран от Министерството на финансите на САЩ, и Стивън Камин, бивш директор по международните финанси в централната банка на САЩ Фед.
САЩ се превърнаха в хегемон, защото разчитаха на международни институции като НАТО и МВФ, защото защитаваха обединена Европа, подкрепяха свободната търговия и демокрацията, пишат те.
От друга страна, Тръмп се противопоставя на всичко това. Което означава, че Америка ще има по-малко съюзници. Това означава, че старият модел да живеем над възможностите си е поставен под въпрос - което обяснява бягството на капитали от САЩ.
Ще оцелее ли Америка без „добротата на непознатите“?
Досега нарастващият бюджетен и търговски дефицит на САЩ се финансираше от притока на инвестиции от чужбина. Лъвският пай от тези пари не е бил инвестиран в заводи и недвижими имоти, а във финансови инструменти.
Според различни оценки чужденците притежават от 20 до 30 % от финансовите активи на САЩ. МВФ оценява техните инвестиции на 22 трилиона долара. Според други оценки 20 трилиона долара са инвестирани само в акции, а други 5 трилиона - в облигации на компании и банки. Чужденците са закупили още почти 9 трилиона долара в американски съкровищни облигации - най-популярният и ликвиден финансов инструмент на планетата.
Способността на Америка да финансира текущите си разходи и да обслужва рекордния си държавен дълг от 36 трилиона долара зависи от притока на пари от чужбина в доларови активи. А ограничаването на изтичането на капитали от САЩ не е достатъчно. Необходимо е чужденците да продължат да увеличават покупките си на облигации пропорционално на нарастването на американския дефицит.
Тръмп несъмнено се опитва да предотврати нарастването на дефицита и изпрати Илон Мъск да съкрати държавните разходи, но засега резултатите са скромни. Освен това Тръмп обещава да намали данъците (и съответно бюджетните приходи) и очаква да запълни дупката чрез събиране на вносни мита, но реализмът на този план поражда големи съмнения сред икономистите.
Това означава, че в близко бъдеще Америка ще трябва да разчита на щедростта на чужденците, а кавгата на Тръмп със съюзниците му и войната с Китай са също толкова лоши. В крайна сметка основните купувачи на доларови облигации са Япония, Китай и Великобритания.
„Листа от зелена хартия“
САЩ плащат лихви на притежателите на облигации, тъй като заемат техните долари. Но има цяла категория любезни чужденци, които дават на Америка безлихвен заем. Това са тези, които държат хартиена валута под матраците си.
Около половината от всички долари в брой и две трети от банкнотите от 100 долара са извън САЩ. Общата им номинална стойност наближава 1 трилион долара. Ето как Кристофър Нийли, икономист в Централната банка на САЩ, обяснява ползата от това състояние на нещата за американците:
„За да получат тези долари, чужденците трябва да продават своя труд, стоки или услуги на американците. Ако парите никога не се върнат в САЩ, тогава се оказва, че американците просто са разменили парчета зелена хартия за ценни стоки. Това е от полза за американците. Ако чужденецът в крайна сметка използва парите, за да купи стоки и услуги от американците в бъдеще - например след 10 години - тогава се оказва, че той е дал на Америка безлихвен заем за 10 години. И това е от полза за американците.“
Всички тези добри сделки сега са под въпрос, защото Тръмп смята, че добра сделка е намаляването на потока от чуждестранни стоки в САЩ. Зелените обрезки с портрети на президенти Тръмп предпочита да даде на американските работници и фермери в замяна на техния високоплатен труд, така че те след това да обменят тези долари за скъпи местни стоки, вместо да ги дава на чужденци в замяна на евтини вносни стоки, така че те след това да инвестират доларите обратно в Америка.
За да постигне това, Тръмп затваря света с вносни мита.
В резултат на това той не само обезкуражава чужденците да предоставят трудно спечелените си долари на американското правителство и компании, но и прави така, че чужденците да печелят по-малко долари.
Всичко това вреди на репутацията на САЩ и подкопава ролята на долара в света. Но колко силно?
Защо доларът е водещата валута в света
Ето кои са 10-те основни причини:
1. САЩ са гигантска икономика (25% от световната) и растат по-бързо от другите развити страни. Американците са доказали способността си да печелят пари, да изобретяват и да привличат таланти от цял свят. Ето защо те с удоволствие отпускат заеми, срещу които чужденците обменят своята валута, стоки или услуги за долари - и ги инвестират обратно в американски активи.
2. В САЩ има върховенство на закона, което гарантира неприкосновеност на частната собственост, защита от произвол и предвидима правна среда за бизнеса.
3. САЩ имат развити институции - от финансовото регулиране и надзор до водещата роля на САЩ в международни организации като МВФ.
4. В САЩ има свободно движение на капитали - не съществуват ограничения за обмен на долари или за покупка и продажба на финансови активи от чужденци.
5. САЩ имат най-дълбокия финансов пазар - лесно и евтино е да се вземат заеми в долари, което всички правят.
6. САЩ имат независима централна банка, което означава стабилна, предвидима и разумна парична политика без намесата на политиците.
7. Доларовите облигации са най-ликвидният актив в света. Дневният им търговски оборот е около 1 трилион долара и това е само върхът на айсберга. С други думи, има толкова много от тях, че дори в условията на криза цените се задържат, а не се сриват, независимо колко инвеститори продават. Следователно няма по-добър инструмент за гарантирана възвръщаемост на инвестициите в случай на паническо разпродаване на пазара.
8. Доларът е основната разплащателна валута в света. Цените на основните стокови борси се определят в долари. Безкасовият долар е наличен в цял свят в практически неограничени количества чрез суапови линии с Фед. А безкасовият долар е по-популярен от другите валути: почти половината от всички долари в обращение са в чужбина, а в някои страни той напълно замества собствената им валута при вътрешните разплащания.
9. Търговия. Америка търгува активно с всички. Нейният пазар е богат и привлекателен, а тя е най-големият производител на нефт и газ в света, износител на технологии и храни. Всеки, който търгува с Америка, се нуждае от долари.
10. САЩ са лидерът на Запада и дори развиващите се страни като Русия или Китай да искат да се откажат от долара, развитите Германия или Япония например досега не са имали нужда от това. А богатите страни разполагат с повече свободни пари от бедните и с удоволствие ги инвестират в доларови активи по горепосочените причини.
Как Тръмп застрашава долара
Тръмп е изпилил почти всички от тези 10 крака на трона, на който седи доларовият валутен цар. И ето как:
- Тръмп заплашва да подкопае икономическия растеж на САЩ, тъй като неговите мита повишават цените на вноса. Компаниите имат по-малко средства за иновации, а гражданите - за потребление. Атаките на Тръмп срещу имигрантите и университетите лишават Америка от чуждестранни учени и специалисти.
- Тръмп застрашава върховенството на закона. Неговата дързост вече доведе Америка до ръба на конституционна криза.
- Тръмп разрушава американските институции на властта, Мъск кастрира бюрокрацията по своя заповед, а самият Тръмп предпочита да заобикаля професионалната бюрокрация и да поверява държавните дела на тесен кръг от услужливи милиардери, роднини и телевизионни водещи.
- Екипът на Тръмп пръска идеи за ограничаване на свободното движение на капитали. Засега те са теоретични, но и най-малкият намек за частичен фалит по дълговете или данък върху чужденците, купуващи ценни книжа, гарантира на инвеститорите много дни душевни терзания.
- Гигантският американски финансов пазар е извън обсега на Тръмп. Ще са необходими години на сътресения и иновации, за да отстъпи палмата си и да загуби дълбочината и ликвидността си.
- Тръмп отдавна атакува ръководителя на Фед и теоретично би могъл да го принуди да напусне поста. Наскоро той дори се заинати за това - но се вдигна такава паника, че Тръмп обеща да не уволнява Джей Пауъл на следващата сутрин. Той обаче ще се пенсионира след една година и се очаква негов наследник да бъде почитателят на Тръмп Кевин Уорш. Така че въпросът за независимостта на централната банка е отворен, макар че смяната на председателя няма да е достатъчна, за да може Тръмп да поеме пълен контрол над Фед - решенията там се вземат от Управителния съвет.
- Тръмп застрашава популярността на американските държавни облигации сред чужденците - както е описано подробно по-горе.
- Ролята на долара като основна разплащателна валута се нарушава от загрижеността на САЩ за финансовите санкции. Тръмп неведнъж е заявявал, че предшествениците му са прекалили със санкциите, но все още не се е отказал от нито една от тях, а напротив - въвежда нови.
- И преди Тръмп делът на САЩ в световната търговия намаляваше, поради което търсенето на долари не нарастваше със същите темпове, както преди. Сега Тръмп иска да изолира страната напълно: „Америка си има всичко, нямаме нужда от никого“.
- Безусловното доверие на съюзниците в САЩ и долара е подкопано от усилията на Тръмп. Канада, която Тръмп иска да анексира, премина към активна отбрана. Европа, която Тръмп отказва да защитава, се учи да живее самостоятелно. Всичко това се отразява на желанието на жителите, предприятията и централните банки в тези държави да купуват долари, за да инвестират в САЩ за бизнес или да харчат за почивка или образование в Америка.
„САЩ целенасочено подкопават стълбовете на доларовата доминация. Оттегляйки подкрепата си от военни съюзи и флиртувайки с избирателен фалит, САЩ създават условия за спад на долара и цените на държавните облигации“, заяви Сандер Тордуар, старши икономист в европейския мозъчен тръст CER.
Какво ще се случи с обменния курс на долара
Обменният курс на долара и ролята му в световната финансова система са две различни неща.
Дори ако обменният курс продължи да спада, ролята на долара не е застрашена. Такъв е случаят след финансовата криза от 2008-2009 г., когато доларът поевтинява, а инвестициите на чужденци в американски активи нарастват с рекордни темпове.
„Не е необходимо доларът да загуби централното си място в световната финансова система, за да спадне обменният курс. Достатъчно е да се започне да се върви към по-малка изключителност. Един причинен от човека икономически спад ще свърши работа“, предупреждава Брад Сетсър, експерт в Съвета за международни отношения на САЩ.
Политиката на Тръмп вече води страната в тази посока - икономическият растеж се забавя, икономистите прогнозират дори кратка рецесия. Растежът на корпоративните печалби се забавя, а ако към това добавим и несигурността относно следващите стъпки на Тръмп и атаките му срещу независимостта на американската централна банка, тогава са налице всички условия за намаляване на апетита на чужденците към американските активи, пише в статия за „Файненшъл таймс“ Иън Хациус, главен икономист в американската инвестиционна банка „Голдман Сакс“.
„Това почти сигурно ще доведе до значително обезценяване на долара“, пише той. „Обезценяването обаче не бива да се бърка с това, че доларът губи статута си на доминираща световна валута. В миналото вече сме преживявали мащабни колебания на валутните курсове, без доларът да е загубил доминиращия си статут.“
Тръмп няма нищо против обезценяването на валутния курс - това е един от начините за намаляване на търговския дефицит, който той ненавижда, тъй като при евтин долар вносът ще поскъпне и ще се свие, а износът ще поевтинее и ще нарасне.
Понижаването на валутния курс все още не е криза, съгласява се Сетсър: „Истинската криза на долара ще изисква бягство от долара към чуждестранни активи“.
А това е трудно - в света просто няма прилична алтернатива на деноминираните в долари акции и облигации.
Какво ще замени долара
„В обозримо бъдеще няма реална алтернатива на долара като доминираща световна валута“, пишат Марк Собел и Стивън Камин. „В същото време действията на Тръмп имат потенциала да ускорят постепенното намаляване на неговата роля в света.“
Към края на миналата година светът беше натрупал резерви в еквивалент на около 12 трилиона долара. Близо 60 % от тях се държат в долари, а 20 % - в евро. На йената се падат 6 процента, а на британския паунд - 5 процента. Но делът на юана е само около 2%, дори по-малък от този на канадския или австралийския долар.
Тази картина не се е променила от много години насам.
И това е само натрупването в официалните резерви. Доларът е монополизирал други валутни функции в още по-значителна степен. Почти 90% от сделките за обмяна на валута в света се извършват с долара, делът му в търговските разплащания надхвърля 50%, а 70% от целия дълг в чуждестранна валута е деноминиран в долари.
Възможен претендент за трона е юанът, тъй като Китай е втората по големина икономика в света. И Китай, и юанът обаче се управляват от Комунистическата партия. Върховенството на закона, свободното движение на капитали и развитите финансови пазари са в най-добрия случай далечно китайско бъдеще. А комунистическата партия досега не е проявила желание да промени политиката си и да се превърне от страна, която изнася стоки и капитали, в страна, която внася чужди дисбаланси.
Единственият повече или по-малко реален претендент е еврото. То обаче никога не е отправяло предизвикателство към долара през четвъртвековното си съществуване, а делът му в резервите и разплащанията е стабилен. В сегашния си вид еврото не е алтернатива на долара, тъй като еврозоната има фрагментирани и малки финансови пазари, бюджетната политика на членовете ѝ не е централизирана, а икономиката ѝ отдавна не расте особено.
Другите популярни валути - йена, паунд, франк - са в съвсем друга тегловна категория и по никакъв начин няма да могат да заместят долара поради незначителните мащаби на икономиките на страните, емитиращи тези валути, по световните стандарти.
„Не можете да замените нещо с нищо. Европа е музей, Япония е старчески дом, Китай е затвор, а биткойнът е експеримент“.
Фразата на Лари Съмърс, отпаднала още през 2019 г., все още е актуална. І БГНЕС