Бугайски: Вътрешната война в Русия се засилва

Убийството в Москва на дъщерята на влиятелния руски имперски идеолог Александър Дугин потвърди, че войната на Кремъл срещу Украйна се отразява и в Русия. ФСБ, руската служба за сигурност, бързо обвини украински агенти за нападението в Москва, но това може да има за цел да прикрие нещо още по-сериозно за режима.

Има три възможни обяснения за убийството на Даря Дугина, като всички те засилват вътрешната криза в Кремъл: украинска атака, разрастващо се въоръжено въстание или вътрешна борба за власт. Киев отрича каквото и да е участие в атентата в Москва, въпреки че обвиненията на ФСБ всъщност ще повишат уважението към способностите на украинските специални сили и ще повдигнат морала в страната. Дъщерята на Дугин беше пропагандистка по държавната телевизия, която яростно подкрепяше убийството на украински цивилни и ще бъде разглеждана като основателна мишена.

Целта на руския президент Владимир Путин да обвини Киев може би е да създаде предпоставки за масова военна мобилизация - стъпка, която той досега избягваше, защото това би било признание за военен провал. Москва няма достатъчно способни новобранци, тъй като военните загуби продължават да нарастват, а масовата мобилизация ще постави икономиката на военна основа, за да се насочат повече ресурси към производството на оръжия.

Кремъл предпочита да обвини външен враг за взривяването на автомобила в Москва, отколкото да признае възможността за вътрешен бунт или борба за власт в режима. Всеки от тези два сценария би направил предполагаемо непобедимия "вертикал на властта" да изглежда уязвим. Скоро след убийството на Дугина група, стилизираща се като Национална републиканска армия, пое отговорност за нападението и заяви, че то е част от продължителна кампания за сваляне на режима на Путин.

Взривяването на автомобила е най-драматичният инцидент до момента, но сенчестата война вътре в Русия се засили през последните седмици, като от различни региони бяха съобщени десетки случаи на саботажи и палежи. Бомбардирането на складове за оръжие и гориво в близост до украинската граница очевидно е дело на украинските специални сили, но ударите срещу офиси за набиране на военнослужещи в отдалечени региони, дерайлирането на военни влакове и други саботажи изглежда са дело на разрастващо се вътрешно съпротивително движение.

Трето обяснение за нападението в Москва е изострянето на борбата за власт сред политическия и икономическия елит на Русия. Приближените на Путин в сферата на сигурността може би изпращат сигнал на бойци като Дугин да останат в крак с Кремъл и да не критикуват воденето на войната. Вътрешноелитната опозиция може да се раздели все повече на ястреби, които искат пълномащабна война с Украйна, и фракции, които се стремят към намаляване на военните действия и примирие с Киев, за да се облекчат международните санкции и да се предотврати по-нататъшен икономически упадък. Убийството може да е сигнал от страна на Путин към всички фракции да не се противопоставят открито на политиката на Кремъл или да бъдат подложени на насилствени чистки.

Независимо от мотивите и действащите лица, убийството на Дугина премина в Русия. От началото на войната режимът се опитва да омаловажи въздействието на своята "специална военна операция" върху икономиката и обществото на страната. Но тъй като сега гражданите осъзнават, че и самата Москва не е застрахована от бомбардировки, чувството на страх и несигурност ще нараства, а пропагандата на Кремъл за успех ще става все по-празна. Нещо повече, опитите за пълна мобилизация с цел разширяване на войната могат да имат обратен ефект, като засилят съпротивата срещу режима. Най-лошата новина за Кремъл би била комбинация от трите заплахи - украинска, вътрешна и системна - в условията на ускоряващ се икономически спад и ескалиращи военни загуби./БГНЕС

—————-

Анализ на Януш Бугайски , старши сътрудник във фондация "Джеймстаун" във Вашингтон