Чавдар Николов за политиците: Във всеки дреме по един Наполеон

Стават неща, които са малко необясними. Първо, целият порив на протестите, който продължи толкова дълго между отчаянието и възнасянето, че нещо може да се промени, а изведнъж сега, в най-важния момент, хоп – тези, които трябва, няма да разговарят с никого. Дано това се промени.

Това заяви пред БГНЕС карикатуристът Чавдар Николов, коментирайки политическата ситуация след изборите и поведението на партията-победител „Има такъв народ“.

„Особености на българския характер, според мен. Във всеки от нас дреме по един Наполеон или Александър Велики. За съжаление, българинът е най-страшен и най-опасен, когато си мисли, че е прав. Да не си пред него, няма милост, няма жал. NO MERCY – както се казва“, посочи карикатуристът.

Българските политици са лесни за окарикатуряване, смята той. „Дават достатъчно матрЯл“, пошегува се Чавдар Николов и допълни: „Някои се опитват да избягат от фокуса на карикатуристите, но не успяват“.

Дали обаче родните политици са достатъчно широко скроени, за да проявяват чувство за автоирония?

„Всеки политик реагира много добре на карикатурата на другия, но на своите – трудно“, отговори художникът.

„В различните партии и коалиции, които ни управляваха, по различен начин се отнасяха и към карикатурата. В един дълъг период от над 10 години, по времето на Борисов и всякакви негови патерици, отношението към карикатурата беше: Ааа, вие ме рисувате дебел. Вие печелите пари на мой гръб, трябва да ме рисувате с коса. Тоест винаги сърдит. По време на НДСВ те гледаха на това много освободено, може би защото идваха от Запад и знаеха езици, както се хвалят сега. Един от важните езици на демокрацията е свободата на словото. Те имаха добро отношение към карикатурата”, коментира Николов.

„Аз съм работил със Слави Трифонов в „Шоуто на Слави“. Сътрудничих някъде около 4 години. Не е имало дори и намек за цензура, нито забележки, това може да му се признае“, допълни той за лидера на партия „Има такъв народ“, която стана първа политическа сила в страната.

„Сатирата е начин да се разговаря за наболелите теми в обществото, би трябвало всичко, което куца в управлението, да се забелязва от сатириците“, категоричен е карикатуристът. /БГНЕС