Дерби за оцеляване дава старт на 22-ия кръг в Първа лига

Ботев Враца посреща Пирин Благоевград в откриващия мач от 22-ия кръг на Първа лига. Двата тима ще водят ожесточена битка за оцелявана до края на сезона.

В миналия кръг Пирин затрудни Левски, но все пак загуби с 1:3, въпреки че беше с човек повече през по-голямата част от мача. Ботев Враца пък логично допусна поражение срещу ЦСКА (0:3)на "Васил Левски".

За последно двата отбора се срещнаха на 18 ноември 2023 г. Тогава "орлетата" се класираха за 1/4-финалите от турнира за Кеупата на България, след като победиха с 2:1 врачани. Успехът им дойде след гол в 112-ата минута - редовното време завърши с равенство 1:1.

В първия мач между двата състава за първенство пък Ботев спечели с 1:0 в Благоевград.

38 са двубоите между Пирин и Ботев Враца в исторически плал. Благоевградчани са спечелили 16 от тях, съперникът им е триумфирал 13 пъти. Девет от срещи са приключили наравно.

През зимната Пауза "орметата" смениха треньора. Наччело на тима бе назначен Олександър Бабич. Във враца продължават на имат доверише на Христо Янев.

В другия петъчен двубой Ботев Пловдив е домакин на Етър.

"Пловдивчани допуснаха разочароващо поражение с 1:2 от Крумовград при подновяването на първенството. Тази загуба остави "жълто-черните" с актив от 29 точки на 8-ата позиция в класирането. Сега Ботев ще се надява да постигне първи успех през 2024 г.. Това е съперник, който Ботев вече два пъти победи през сезона като гост. "Жълто-черните" са колебливи домакини с 5 победи, 1 реми и 4 загуби в 10 срещи в първенството през сезона. Те впечатляват с резултатност - 20 вкарани гола в тези мачове, но имат и 12 допуснати.

Тимът на Етър направи реми 1:1 с ЦСКА 1948 у дома в първия си мач в лигата за 2024 г. Попадение в добавеното време на Иван Василев от дузпа донесе точка на Етър. "Виолетовите" имат само 10 точки в актива си и са на последното 16-то място. Отборът на Етър е вторият най-слаб гост в лигата с 5 спечелени точки в 10 двубоя.