Финансовите и банковите експерти от Г-20 обмислят борбата с дълговата криза

Ръководителите на финансовите институции и централните банки на страните от Г-20 започват разговори в понеделник, за да обсъдят сделки за преструктуриране на дълга и по-справедливи международни данъчни споразумения, с цел да подкрепят затъващата световна икономика, предаде АФП.

Под председателството на министъра на финансите на Индия Нирмала Ситхараман ще бъдат обсъдени следните основни въпроси: състоянието на световната икономика и "устойчивото финансиране и инфраструктурата", съобщиха домакините.

Ключова тема в двудневния дневен ред ще бъдат усилията за справяне с дълговите проблеми, тъй като най-бедните страни в света понасят основната тежест на световната дългова криза - в момент, когато се нуждаят от повече парични средства от всякога за борба с изменението на климата.

Но Китай, втората по големина икономика в света и основен кредитор на няколко държави с ниски доходи в Азия и Африка, които са подложени на икономически натиск, досега се е противопоставял на общо многостранно разбиране по този въпрос, заявиха официални лица.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, която говори в рамките на преговорите на Г-20 в неделя в индийския град Гандинагар, посочи напредъка в преструктурирането на дълга в Замбия, който тя обсъди при посещението си в Пекин този месец.

Йелън заяви, че договарянето на споразумението със Замбия е отнело "твърде много време", и добави, че се надява споразумението за дълговете на Гана и Шри Ланка да бъде "финализирано бързо".

"Трябва да прилагаме общите принципи, за които се споразумяхме в случая със Замбия, и в други случаи, вместо всеки път да започваме от нулата", каза Йелън. "И трябва да действаме по-бързо."

„Повече от половината от всички държави с ниски доходи са близо до или в затруднено положение по отношение на дълга си, което е два пъти повече от 2015 г.“, добави Йелън.

Високопоставен служител на Индия, която председателства Г-20, заяви, че Пекин е дал "не толкова окуражаващ отговор" относно споделеното разбиране за дълга.

Няколко икономики, които се борят с двойния удар на пандемията от коронавирус и последиците от войната на Русия в Украйна, която засегна световните цени на горивата и суровините, "достигат точката на пропукване", добави служителят.

Китай е основен кредитор в някои от тези държави и е критикуван за позицията си по отношение на преструктурирането на дълговете на държавите.

Групата на 20-те най-големи икономики ще обсъди също така реформата на многостранните банки за развитие, регулациите за криптовалутите и улесняването на достъпа на най-бедните държави до финансиране за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към тях.

"В глобалния Север изменението на климата означава намаляване на емисиите", заяви ръководителят на Световната банка Аджай Банга в статия преди срещата.

"Но в Глобалния юг това е въпрос на оцеляване, защото ураганите са по-силни, устойчивите на горещина семена са в недостиг, сушата унищожава ферми и градове, а наводненията отмиват десетилетия на напредък."

Предстои да бъде изпълнена и наскоро договорената първа стъпка за по-справедливо разпределение на данъчните приходи от мултинационалните компании, постигната от 138 държави миналата седмица.

Понастоящем мултинационалните компании, особено технологичните, могат лесно да прехвърлят печалбите си в държави с ниски данъчни ставки, въпреки че извършват само малка част от дейността си там.

Съществуват обаче и опасения, че фокусът на развитите страни членки на Г-7 върху руската инвазия може да провали постигането на окончателно консенсусно споразумение, въпреки че Йелън заяви, че ще "отвърне" на критиките, че има компромис между помощта за Украйна и развиващите се страни.

В неделя японският министър на финансите Шуничи Сузуки "потвърди отново непоколебимата подкрепа на Г-7" за Украйна, като добави, че Москва също трябва да "плати дългосрочните разходи за възстановяване на страната".

Всяко обсъждане на темата за Украйна е неудобно за домакина на Г-20 Индия, която не осъди руската инвазия, но също така е част от Четворката заедно с Австралия, Съединените щати и Япония./БГНЕС