ИКЕА отвърна на обвиненията за затворнически труд в Беларус

Мебелният гигант ИКЕА защити процедурите си за проверка на доставчиците, след като разследване на медията „Disclos”e показа връзки между няколко нейни бивши доставчици в Беларус и принудителен затворнически труд.

Базираната в Швеция компания, която прекъсна връзките си с беларуските си доставчици през март след нахлуването на Русия в Украйна, призна, че не може да изключи напълно връзките със затворническия труд.

"За съжаление в света няма толкова силна система, която да гарантира нулев риск от неправомерно поведение", заяви компанията пред АФП.

ИКЕА заяви, че "не приема никакъв принудителен, робски и затворнически труд" и че доставчиците трябва да спазват стандартите, включително конвенциите на Международната организация на труда.

"За да проверим дали доставчиците на ИКЕА спазват тези изисквания, имаме добре установен процес", заяви компанията и добави, че той включва оценки при доставчиците, проверка на съответствието и последващи действия по плановете за действие за "всички несъответствия".

Според разследването на „Disclose”, няколко беларуски компании, които доскоро са били в списъка на доставчиците на ИКЕА, са си сътрудничили с общо поне пет затвора и наказателни колонии.

Според разследването на Disclose беларуските подизпълнители, включително „Моготекс” и „Ивацевичдрев”, са разчитали на затворническа работна ръка от затворите ИK-2, ИK-4, ИK-9, ИK-15 и Държавно предприятие „Изправително учреждение №5”.

"Това са лагери за принудителен труд, които са особено жестоки и са известни с това, че в тях се практикуват изтезания, както и лишаване от храна и здравни грижи", отбелязва френската медия.

В началото на март ИКЕА обяви, че преустановява дейността си в Русия и в нейния съюзник Беларус, а по-късно обяви, че се изтегля и от двете държави.

В Беларус мебелната компания нямаше магазини, но според оценките на нейните подизпълнители, в производството на мебели са били заети около 10 000 души, докато в Русия директните служители на ИКЕА са 15 000, а тези на подизпълнителите - 50 000.

Базираната в Швеция мултинационална компания, която се контролира основно от холдингови дружества, регистрирани в Нидерландия, вече е била свидетел на поредния скандал, свързан със затворническия труд.

През 2012 г., след вътрешно разследване, ИКЕА призна, че някои от нейните доставчици са използвали принудителен труд на политически затворници в Източна Германия през 70-те и 80-те години на миналия век.

Вътрешният одит беше иницииран след разкритията на шведска разследваща програма. /БГНЕС, АФП

Стокхолм / Швеция