Хиляди гръцки студенти протестират срещу образователната реформа

Хиляди студенти протестираха в Атина часове преди парламентът да одобри оспорвания закон за частните университети, който според тях ще създаде две нива в образованието в полза на богатите.

Новият закон ще направи дипломите от одобрени частни институции еквивалентни на тези от държавните университети, докато на чуждестранните университети ще бъде разрешено да откриват клонове в Гърция, използвайки статут с нестопанска цел, въпреки начисляването на такси за обучение.

Студентите казват, че законът ще облагодетелства богатите студенти, като им позволи да влязат в частни университети с по-ниски оценки, като същевременно получат степен, която е равна на такава от държавен университет.

Според полицията около 13 000 души са тръгнали към парламента на централния площад Синтагма в Атина, скандирайки лозунги и размахвайки транспаранти срещу реформата.

„Не на образованието за малцина и избрани, безплатно образование за всички“, скандираха мнозина.

Няколко от протестиращите бяха с маски с лика на премиера Кириакос Мицотакис.

Демонстрантът Ираклис Маринопулос, 19, каза, че реформата ще "подкопае" държавните университетски дипломи и ще застраши регионалните университети, които подкрепят по-малките гръцки градове.

„По-богатите студенти ще могат да се запишат с по-ниски оценки“, каза той пред АФП, твърдейки, че законопроектът е противоконституционен.

„Те просто ще платят и ще получат диплома“, добави Маринопулос.

Студентите протестират от девет седмици срещу реформата, която според правителството ще позволи на гръцките държавни университети да влязат в партньорства с престижни чуждестранни академични институции, подобрявайки тяхната международна привлекателност.

Около 15 000 студенти организираха протест в Атина миналия месец.

Правителството обеща да въведе строги правила за функционирането на частните образователни институции.

Премиерът Мицотакис каза пред парламента, че реформата ще позволи на гръцките студенти „да учат в международни университети, без да напускат дома си“.

Той го нарече „стъпка, която отваря нови хоризонти пред новото поколение“ и добавя „Гърция към глобалната образователна карта".

"Ние установяваме нещо, което съществува дори в Северна Корея. За съжаление, ние вероятно сме последните заедно с Куба, които имат твърд държавен монопол върху висшето образование", подчерта гръцкият премиер.

Преди гласуването тази вечер, което се очаква да бъде одобрено от управляващото мнозинство, опозиционните партии обвиниха правителството в хронично недофинансиране на държавните университети.

Много университетски преподаватели също се противопоставят на частните институции, за които студентите твърдят, че ще предложат по-ниски изисквания за влизане в замяна на солидни такси.

20-годишната студентка по инженерство Атина, каза, че частните институции ще изядат оскъдните средства за държавните университети.

Председателят на парламента на основната опозиционна партия Сириза, Сократис Фамелос, посочи, че Гърция е изразходвала само 7,1 на сто от бюджета си за образование, докато средното за Европейския съюз е 9,6%.

И докато в Европа средното е един преподавател на 13 студенти, в Гърция средното е 1 към 47, каза той.

„Вие правите това, за да могат някои от вашите приятели, някои фондове и колежи да направят печалба“, обясни Фамелос пред парламента.

Държавните гръцки университети са засегнати от разрушена инфраструктура, намеса на политическите партии в студентските дела и случайно насилие и вандализъм.

Последователните усилия на предишни консервативни правителства за реформиране на висшето образование се провалиха пред студентските протести, много от които помрачени от насилие. /БГНЕС