Скандал заради отказа на Операта в Сидни да почете коронацията на Чарлз III

Кралски скандал избухна в Австралия заради отказа да бъде осветена Операта в Сидни в чест на коронацията на крал Чарлз III.


Платната на архитектурния шедьовър на пристанището в Сидни се осветяват в различни цветове за важни случаи - от Световния прайд до годишнината от инвазията в Украйна и смъртта на кралица Елизабет II.

Но за коронацията в събота извисяващите се извивки на емблематичната 50-годишна сграда бяха оставени на тъмно.

Премиерът на щата Нов Южен Уелс Крис Минс заяви, че е отменил плановете на своите предшественици да осветят сградата заради Чарлз, който е държавен глава на Австралия.

"Бих искал да я запазя за Австралия и австралийците и за моменти на саможертва и героизъм за страната или когато в Сидни има важно международно събитие", каза Минс в радио интервю.

Премиерът заяви, че миналата година платната на сградата са били осветени 70 пъти - в сравнение с 23 пъти десет години по-рано - като разходите за всеки случай се оценяват на 80 000-100 000 австралийски долара (54 000-67 000 щатски долара).

Хората имаха много възомжности, където да отбележат коронацията, включително по телевизията, каза той пред радио 2GB в Сидни.

"Събитието не се провеждаше в Сидни, а в Лондон", каза Минс.

"Разбира се, уважавам новия крал, но внимавам къде и кога харчим парите на данъкоплатците".

Минс стана премиер на 25 март, след като неговата Лейбъристка партия спечели изборите в щата.

„Републиканизъм под прикритие"

Министър-председателят от Лейбъристката партия Антъни Албанезе, който присъства на коронацията, е заклет републиканец, в чието правителство има помощник-министър за републиката.

Роялистите заявиха, че зад решението да не се включва осветлението в Операта стоят републиканските настроения.

"В Австралия сме изправени пред кампания на републиканизъм под прикритие от страна на сегашното правителство, въпреки пътуването до Лондон на министър-председателя, който декларира верността си към краля", заяви председателят на Австралийската монархическа лига Филип Бенуел.

Бенуел заяви, че обществени организации като Монархическата лига биха събрали пари за включването на светлините, ако се бяха допитали до тях.

"Има много монархисти, които гласуваха за лейбъристите на последните щатски избори и сега съжаляват, че са го направили", каза той пред АФП.

Но премиерът на Нов Южен Уелс заяви, че няма да се извини на разочарованите от решението му.

"Нямам никакъв интерес да разгневявам хората, които вярват в монархията, хората, които са роялисти - разбира се, че не, но очевидно трябва да внимавам къде харча парите им", каза той.

Проучванията показват, че много австралийци искат да се освободят от монархията в полза на република.

Но въпросът за републиката остава на второ място след референдума по-късно тази година за предоставяне на конституционното право на коренното население да бъде консултирано за законите, които го засягат. /БГНЕС