Желязков: България е ключов газов хъб на Балканите, имаме интерес към възстановяването на Карабах

България се превърна в хъб и център за дистрибуция на природен газ.

Откриването на офис на азерската държавна компания СОКАР в България през миналата година е изключително благоприятно.

Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков след срещата си с председателя на азерския парламент проф. д-р Сахиба Гафарова, предаде специалният пратеник на БГНЕС в Баку Димитър Русков.

Тази година трябва да се проведе 6-ата сесия на икономическата комисия, на която да се обсъди възможността за участие на български компании във възстановяването на Карабах.

Днес, 4 март, се навършват 9 години от подписването на Декларацията за стратегическо партньорство между България и Азербайджан.

"От 2015 г. се откриха възможностите както за диверсификация на инфраструктурата за доставка и транзит на газ, така и източника на природна газ. Вече виждаме практическото реализиране на всички проекти - интерконектора с Гърция и този със Сърбия. България се превърна в хъб и център за дистрибуция на природен газ както в направлението Сърбия-Унгария, скоро вероятно и към Хърватска, която изразява интерес към доставките, така и в направление Румъния, Молдова и Украйна", каза Желязков.

На въпрос на БГНЕС дали азерската държавна и петролна компания СОКАР има намерения за конкретни инвестиции в страната ни и създаване на мрежа от бензиностанции, каквато има в Румъния и Турция, Желязков отговори: "Само отбелязахме, че откриването на офис на компанията през миналата година е изключително благоприятно и ще се коментират на ниво изпълнителна власт бъдещите проекти и намерения."

Запитан дали СОКАР има намерения за придобиване на активите на Лукойл в България, председателят посочи: "Тези теми не са обсъждани. Те са въпрос на преценка на собственика на компанията."

Желязков и колегата му са обсъдили също развитието на Транскаспийския коридор и мирния процес между Баку и Ереван.

На срещата е поставен акцент върху възможностите за парламентарно сътрудничество и групите за приятелство.

Тази година трябва да се проведе 6-ата сесия на икономическата комисия, на която да се обсъди възможността за участие на български компании във възстановяването на Карабах, обяви Желязков.

Той подчерта, че България има голям интерес към участие в партньорството между Азербайджан, Румъния, Грузия и Унгария за пренос на зелена енергия. В Азербайджан ще бъде изградена огромна инфраструктура за генерация на електрическа офшорна енергия от вятър.

Росен Желязков е получил потвърждение за подкрепа от страна на Баку за участието ни в това партньорство. По въпроса ще работи министъра на енергетиката.

Друг основен акцент в разговорите е бил т.нар Solidarity Ring - развитието на нашата газопреносна инфраструктура заедно с тази на Румъния, Унгария, Словакия.

"Азербайджан е готова да достигне до 20 млрд. куб. метра износ на година за Европа, от което България може само да спечели", отбеляза председателят на НС, тъй като се превръща във важен партньор на всички държави на Балканите, както и по оста Юг-Север. /БГНЕС