Най-малкият син на поета и политик Петко Славейков е роден в Трявна на 27 април през 1866 година. На фона на значима родова памет - Пенчо Славейков изгражда своето емблематично присъствие в българската литературна история. Наред с изявения поетичен талант, могъщата му личност привлича в орбитата си учени, литератори, художници. На границата на 19 и 20 век се заговаря за „школата на Славейков“ в контекста на познанието и светоусещането за българското и европейско изкуство.
По повод годишнината от 18:00 часа тази вечер, Националният литературен музей в София организира литературна вечер под надслов: „Сън за щастие”. Мястото на срещата е къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" на улица „Георги С. Раковски“ 138.
Ще прозвучат откъси от писма на Пенчо Славейков в изпълнение на актьора Стоян Чобанов. Литературната изследователка Катя Зографова ще представи новия том 5 на събрани съчинения на Пенчо Славейков „От Лайпциг до Брунате“, на който е съставител и редактор. За книгата, личността, живота и творчеството на Пенчо Славейков ще говори проф. Милена Кирова. Събитието ще открие директорът на Националния литературен музей – поетът Атанас Капралов.
Същата вечер ще бъде представена временна експозиция с ценни експонати от фонда на Националния литературен музей. Сред тях са единствените ръкописи на емблематичните творби „Сън за щастие“ и „Кървава песен“ с бележки и рисунки на Пенчо Славейков. І БГНЕС