Скопие сравни отношенията с България със следвоенния спор между Германия и Полша

Проблемът за Македония не е вписването на българите в конституцията. Ние сме доказали, че спазваме правата на човека и зачитането на етническите малцинства. Нямаме никакъв проблем с това, но се опасяваме, че присъединяването ни ще стане двустранен въпрос и ще зависи от резултатите от Историческата комисия между България и РСМ.

Между Полша и Германия след ВСВ десетилетия наред работеха такива комисии, вероятно и сега ще бъде така. Нито от едната, нито другата страна не отстъпва от историческия наратив. Много е трудно да се постигне споделеното решение по някои въпроси.

Това заяви зам.-министърът на външните работи на Северна Македония Зоран Димитровски, предаде репортер на БГНЕС. Той взе участие във форума "ЕС среща Балканите", който се провежда в София.

"Започнахме евроинтеграцията заедно с Хърватия и тя вече е членка, но ние не сме. Ние променихме името на държавата - двустранен критерий, трябваше да се откажем от много важни атрибути на идентичността ни, но въпреки това не сме в ЕС. Все още има двустранни критерии. Много се радвам, че г-жа Йотова каза, че няма да има допълнителни критерии и искания от страна на България, но проблемът са вече поставените искания", каза Димитровски.

По отношение на Коридор 8, той заяви, че Коридор 8 е много важен за НАТО и Северна Македония, както и Коридор 10.

"Чухме, че България насочва бюджета към други жп линии в други части на страната. Съгласни сме за построяването, но това струва много средства. Трябват европейски средства, за да не вземаме кредити от Китай. Искаме България да ни помогне, да кандидатстваме заедно за европейския средства", каза зам.-министърът.

Димитровски посочи, че страната му и всички други държави от бивша Югославия имат нужда САЩ да поддържат ангажимента си към Западните Балкани.

"Ние имаме стратегическо партньорство със САЩ. Затова за нас е важно те да гарантират сигурността на Балканите. Ще е необходимо време Европа да има пълен капацитет да гарантира сигурността на континента. Развитието на нови военни съюзи на Балканите, в които има и държави от НАТО, може да бъде контрапродуктивно. Тези военни съюзи, подкрепяни от Хърватия и Унгария, няма да се получат", каза още той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон