„Световно значимият“ завод за зелена стомана в Испания получи 60 млн. евро

Целта е да се използва зелен водород за производството на желязна гума, която след това ще се смесва с отпадъци в електродъгова пещ за производството на до 1,5 милиона тона валцувана стомана годишно.

 

Испания одобри безвъзмездна помощ в размер на 60 млн. евро от фондовете на ЕС за изграждането на стоманолеярна, задвижвана с водород, която Световният икономически форум определи като една от „петте най-важни инициативи за декарбонизация на промишлеността в света“, предаде Глобал Констръкшън Ревю.

Хиднум, която беше създадена специално за изграждането на завода с нулеви въглеродни емисии, обяви миналата година, че планира да го построи в град Пуертолано в провинция Кастилия-Ла Манча, на около 100 км южно от Мадрид.

Целта е да се използва зелен водород за производството на желязна гума, която след това ще се смесва с отпадъци в електродъгова пещ за производството на до 1,5 милиона тона валцувана стомана годишно.

В по-късните фази на проекта това ще бъде разширено до 2,6 милиона тона.

Хиднум твърди, че заводът ще разполага с футуристична система за управление, която ще обединява компютърно зрение, цифрови близнаци, предсказуема аналитика и изкуствен интелект за оптимизиране на безопасността, ефективността и качеството.

Въпреки цифровизираната система за управление, Хиднум смята, че заводът ще създаде 1000 директни работни места.

Докато други европейски производители на стомана са засегнати от високите цени на енергията и ожесточената конкуренция от Китай, Хиднум има известна сигурност благодарение на седемгодишен договор за доставка на стомана на испанския производител Гонвари Индъстрийз на стойност 1 млрд. евро.

Хиднум заяви, че споразумението е „важен етап в прехода към по-устойчива промишленост“.

Изпълнителният директор Ева Манейро добави, че целта й е „да води промяната с всеки тон зелена стомана, който пускаме на пазара, и с всяка иновация, която предизвиква конвенционалното, за да постигнем индустрия, която е истински ангажирана с бъдещето на нашата планета“.

Проектът ще се реализира в партньорство с инвестиционната компания „Хелвела Капитал“ от Хамбург, електроинженерната компания „Сименс“, компанията за възобновяема енергия „АБЕИ Енерджи“ от Мадрид и испанския специалист по енергия от стомана „Русула“.

Планът в момента очаква регулаторни одобрения. Ако те бъдат дадени, строителството се очаква да започне до края на 2025 г.

Държавната помощ се предоставя по испанската програма PERTE – абревиатурата означава „стратегически проекти за икономическо възстановяване и трансформация“. Тя се подкрепя от фонда "Некст Дженерейшън" в размер на 750 млрд. евро, създаден от ЕС, за да помогне на държавите членки да се възстановят от пандемията от Covid-19. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон