Бейкър е отличен „за компютърно проектиране на протеини“, а Демис Хасабис и Джон М. Джъмпър - за работата им по „предсказване на протеинови структури“ с помощта на изкуствен интелект.
Тримата бяха отличени за разгадаването на кода на структурата на протеините - градивните елементи на живота.
„Дейвид Бейкър е успял да се справи с почти невъзможния подвиг да конструира изцяло нови видове протеини. Работата му доведе до създаването на протеини, които могат да се използват като фармацевтични продукти, ваксини, наноматериали и миниатюрни сензори", се казва в изявлението.
Хасабис и Джъмпер са разработили модел на изкуствен интелект „за решаване на 50-годишен проблем: предсказване на сложните структури на протеините“, заяви журито за дуото, което ръководи изследователската лаборатория за изкуствен интелект Google DeepMind.
48-годишният Хасабис и роденият през 1985 г. Джампър получиха престижната награда „Ласкер“ през 2023 г.
Научна мечта
Инструментът с ИИ се използва за предсказване на триизмерната структура на протеини въз основа на тяхната аминокиселинна последователност, а базата данни Alphafold вече съдържа предсказаната структура на над 200 милиона протеини.
Журито заяви, че откритията на лауреатите „притежават огромен потенциал“, предаде АФП.
„Протеините са молекулите, които дават възможност за живот. Протеините са градивните елементи, които образуват костите, кожата, косата и тъканите“, заяви на пресконференция Хайнер Линке, председател на Нобеловия комитет по химия.
„За да разберем как функционира животът, първо трябва да разберем формата на протеините“, каза той и добави, че възможността да се предскаже структурата им от техните аминокиселинни градивни елементи „отдавна е била мечта“.
Бейкър посочи, че днешният ден е "уникален и специален" за него.
„Спях, когато телефонът иззвъня, аз отговорих и чух съобщението“, каза Бейкър чрез телефонна връзка след обявяването на наградата в Стокхолм.
Изследователят заяви, че е много развълнуван от „всички начини, по които дизайнът на протеини сега може да направи света по-добър“ в области като здравето, медицината, както и технологиите и устойчивостта. | БГНЕС