Започват бойкоти на големите търговски вериги из Западните Балкани заради високите цени

За разлика от Хърватия, в БиХ е обявен двудневен бойкот, но не е посочена конкретна верига или магазин.

Потребителската платформа „Halo, Inspector“ обяви пореден общ бойкот на магазините и услугите в Хърватия на 7 февруари, заради рекордно високите цени, последван от седемдневен бойкот на една-единствена търговска верига, който започва на 8 февруари. Йосип Келемен, съветник в платформата „Halo, Inspector“, заяви, че Босна и Херцеговина (БиХ), Сърбия, Северна Македония и Косово също ще се присъединят към бойкота. За разлика от Хърватия, в БиХ е обявен двудневен бойкот, но не е посочена конкретна верига или магазин, съобщи „Сараево Таймс“.

„Потребителите ни помолиха да не се отказваме и да продължим. Отново влизаме с всички сили: търговски вериги, пекарни, услуги, продукти, платежни операции“, заяви Келемен.

Той съобщи, че на 7 февруари ще бъдат бойкотирани всички форми на закупуване на стоки и услуги. От 8 февруари бойкотът ще бъде насочен и към конкретна търговска верига. Гражданите решават коя ще бъде тази верига чрез анкета, публикувана на страницата на платформата във Facebook.

Келемен добави, че анкетата, открита вчера, е предизвикала такъв огромен обществен интерес, че сървърът се е сринал два пъти.

„В полунощ ще приключим анкетата и ще обявим коя верига първа ще бъде подложена на 7-дневен бойкот. Ще дойде ред на всички вериги, но някой трябва да е първи“, каза Келемен.

Според него търговците на дребно не са разбрали посланието, изпратено от предишните два общи бойкота, като отбеляза, че една търговска верига е повишила цената на един продукт с повече от 60 %, преди наскоро да замрази цените на 250 продукта.

В Хърватия вчера приключи седемдневният бойкот на три търговски вериги. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон