Ангел Демирев: Над всичко за музиканта е да възпроизведе своя вътрешен свят по най-автентичен начин

Eпизод 15 на подкаста Music for the Masses e наличен за гледане и слушане в YouTube и Spotify.

Музиката изцяло принадлежи на Господа, аз просто се старая да бъде негов проводник и да я изпълнявам така, както смятам за най-добре. Това споделя виртуозният китарист Ангел Демирев в новия епизод на подкаста Music for the Masses.

Демирев е музикант по сърце, душа и по призвание, а по-късно и по образование. Той произлиза от семейство, в което музиката е издигната на пиедестал. Познава и двете природи на китарата – и акустичната, и електрическата.
 
„Първите ми спомени, въобще усещане за живота, са свързани с китарните звуци. Вкъщи винаги се е свирело“, споделя още той в епизод 15 на подкаста, който е наличен за гледане и слушане в YouTube и Spotify.

Ангел Демирев съчетава различни стилове – от автентичен фолклор през рок до джаз. Убеден е, че композициите и изпълненията трябва да излъчват искреност. С китарата е свързан от дете, макар първите му уроци да са по пияно още преди да прекрачи училищния праг.

„Свирех всички ноти, до които можех да се добера и разглеждах китарата от всевъзможни ъгли“, признава още Демирев. Той е категоричен, че над всичко за музиканта е по най-автентичния начин да възпроизведе неговия вътрешен свят. 

Пред водещия Тодор Тодоров, Ангел Демирев разказва за тримата си братя и сестра си – всички закърмени с музика от Балканите и света. Той често свири в Швейцария и във Франция, където винаги излиза на сцената като българин и представя родината България в най-добрата ѝ светлина.

„В ромската общност музиката заема основна роля в осъзнаването на личността и възприятието за реалност“, казва той и отправя сериозен призив: „Специално в България хората трябва да излязат от рамките по отношение на възприятието каква е ромската същина. Тя е пъстра, интересна и много по-стойността, отколкото някои хора мислят. Ромите са сред първенците като пазители на музикалното знание“.

Демирев бетонира думите си с факта, че редица световни музиканти са представители на т.нар. „джипси къмюнити“ (gypsy community) – Ричи Блекмор, Кийт Ричардс, Джанго Райнхарт, Пако де Лусия, Ингви Малмстийн и много други.

„Съществува преплитане и неразбиране. При нас има наслояване на знанието, благодарение на номадския начин на живот. Така се формира фламенкото, джипси джазът и много от световната музика, включително класическа музика“, казва още Демирев и припомня работата на Ференц Лист.  

Ангел Демирев участва в много музикални проекти измежду, които CMF, No-Mad Spirits и RomaNeno Project. Дебютният му албум „Откровения“ е вече факт и именно за него, а и още много интересни теми, става дума в Music for the Masses. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон