„Пътищата ни с медицината се срещнаха и изборът ни бе взаимен. Още от малка винаги съм искала да помагам на хората. Имах надежди, че мога да се реализирам в друга посока, но с течение на времето осъзнах, че най-важното е да се превърнеш в стойностен човек, а бидейки лекар, това е възможно“. Това заяви в интервю за БГНЕС отличничката на випуск 2022 г. в Медицинския университет и специализант по ендокринология д-р Айлин Фейзуллова.
„Много специализанти избират ендокринологията, защото в момента все повече и повече хора страдат от ендокринологични заболявания, като диабет, заболявания на щитовидната жлеза, сред които имунен тиреоидит на хашимото, но също така и заболявания на останалите ендокринни жлези в тялото“, заяви тя, уточнявайки, че диабетът е като пандемия за света. „Заради заседналия начин на живот, който водим, нездравословното хранене, но и с наследствената обремененост, непременно се увеличава шансът от диабет. Автоимунните заболявания пък се причиняват от физическия и психически стрес. Именно поради тези факти ендокринологията събира все повече и повече специализанти, те са водени от желанието си да помагат“, каза д-р Фейзуллова.
На въпроса каква е ситуацията с младите медици, дали те припознават България като страна за своята реализация или чужбина, младата лекарка сподели, че съотношението е 50/50. „Половината ми колеги желаят да се реализират в България, но останалите в чужбина. В България животът със сигурност е по-лесен, защото ние имаме среда тук, която сме градили години наред. Тук психиката ни ще е по-спокойна, но заплащането е наистина ниско, в някои варианти на специализация дори такова липса и това е проблем за всички нас, без значение дали сме материално или нематериално настроени. Именно затова и има хора, които избират реализация в чужбина, защото там заплащането е по-високо“, заяви Айлин Фейзуллова.
Самата тя ще остане да се реализира в България. „Тук считам, че средата е много добра, защото ние имаме възможност за научна реализация, а в чужбина съществува бариера между това ръководителите да приемат хора, които са се изучавали извън тяхната страна - тук в случая говорим за държава от Източна Европа. Винаги мечтата ми е била да се грижа за българските пациенти и въпреки че проведох няколко стажа извън България, в Русия, Италия, Испания и Полша, и там ми хареса изключително много и научих полезни неща, аз затвърдих мнението си, че България има нужда от мен и от другите ми колеги – тук ще бъдем полезни“, коментира още бъдещият лекар.
По повод водещия избор за специализация в областта на педиатрията, шестокурсничката обясни, че това е най-благодарната професия. „Тя съчетава в себе си всичко, което сме учили. Педиатрията е науката, която се занимава с малките пациенти, но човек трябва да разбира от всичко друго, като например от хирургия и вътрешни болести, защото това е най-отговорната работа – ти си отговорен освен за живота на децата, но и за този на родителите“, каза Фейзуллова. Тя посочи, че педиатрията е изключително трудна, но и най-чистата професия. „Последният ми стаж бе в педиатрията, там научните ръководители държаха много на нашето присъствие, за да може дори да не изберем този път на реализация, да сме сигурни, че ще можем да помогнем както на нашите собствени деца, така и на децата на нашите близки, защото всеки може да се обърне към нас по дадена тема. Именно поради тези причини обаче, това е и най- желаната професия“, обясни тя.
Относно поставянето на последно място на реализацията в спешната помощ от страна на младите специализанти, Айллин Фейзуллова определи като водещ фактори голямата отговорност и ниско заплащане. „В спешната помощ натоварването е и физическо, и психическо. Това е един денонощен труд, който предполага човек да отреагира във всяка една ситуация и то мигновено. Много хора затова и предпочитат да участват в процеса на проследяване на даденото заболяване, а не да се сблъскват веднага с пациента в спешната помощ. Уважавам всеки избрал тази специализация, много мои приятели доброволстваха в спешната помощ, защото всеки може би малко или много трябва да мине през тази школа – да изпита тези силни усещания, и да е готов да бъде подложен и на такъв стрес“. Ниското заплащане също е фактор тази реализация да е най-малко желана, защото се предполага толкова усърдния труд, който полагат тези колеги, да бъде достатъчно оценен, защото те заслужават много, но в България получават ниско заплащане“, заяви младият лекар Айлин Фейзуллова. /БГНЕС