Анализаторът в Европейския съвет за външна политика Владимир Шопов казва, че през последните десет години Китай прилага стратегия за търпеливо позициониране в Западните Балкани, като използва различни инструменти за оказване на натиск върху тези малки държави на прага на Европейския съюз.
Магистралата, построена от китайската компания CRBC със заем от китайската банка Exim Bank, чието изплащане заплашва да потопи Черна гора в дългове, е само един пример.
Въпреки това Китай остава стратегически партньор на Черна гора в изграждането на инфраструктурата, с многобройни дарения за институции, споразумения в областта на културата и образованието, обмен на студенти и учебни пътувания на журналисти до Китай...
Днес потенциалното оттегляне на Съединените щати от икономическата и политическата сфера на Западните Балкани отваря пространство за „трети играчи“, предупреди Владимир Шопов.
Това ще даде на правителствата на страните от Западните Балкани по-голяма свобода на действие в отношенията с Пекин и Москва, което може да доведе до неравностойни отношения, какъвто беше случаят с проекта за магистрала Бар-Боляре.
Китайската компания China Road and Bridge Corporation (CRBC) работи седем години по първия 41-километров участък от магистралата Бар-Боляре.
Работата обаче е завършена с три години закъснение, а част от река Тара претърпява сериозна екологична катастрофа. Нещо повече, договорът все още се пази в тайна.
Този участък от магистралата, който струва над 900 милиона долара, е построен благодарение на заем от китайската банка Exim. Но преди да бъде изплатена първата вноска през 2021 г., беше подписано споразумение за хеджиране със западни банки, за да бъдат защитени публичните финанси на Черна гора от валутния риск, свързан със заема.
През март 2023 г. китайският посланик в Черна гора Фан Кун определя риска Черна гора да стане свръхзадлъжняла заради заема към банка Exim като „предубеден“.
Това не е единственото споразумение между черногорската държава и тази китайска банка. Между 2010 и 2012 г. Черна гора закупи четири товарни кораба, построени от китайската компания Poly Technologies, благодарение на заем от Exim, чието изплащане в размер на 93,7 млн. долара, което все още е в ход, беше гарантирано от държавата.
Три китайски компании кандидатстваха и за предварителния търг за строителството на втория участък от магистралата в Северна Черна гора, но този търг беше отменен в началото на февруари.
В края на февруари Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) обяви нова покана за участие в търг за избор на проект и изпълнител за изграждането на 23,5 км магистрала, чиято стойност се оценява на около 600 млн. евро. ЕБВР ще предостави 100 млн. евро в подкрепа на работата.
Що се отнася до китайската компания Shandong, тя участва в най-големия настоящ проект за реконструкция - този на пътя Тиват-Будва, 16-километрово трасе на стойност 54 млн. евро, с краен срок януари 2026 г.
Реконструкцията на топлоелектрическата централа Pljevlja на стойност 60 млн. евро също се извършва от китайска компания - Dongfang Electric Corporation, а Shanghai Electric Power Engineering завърши вятърния парк Можура, между Бар и Улцин, в южната част на страната.
През май китайската компания Shandong Luqiao Group ще започне възстановяването на моста над река Тара в Джурджевица - проект на стойност 7 млн. евро, финансиран с безвъзмездни средства от китайското правителство.
По данни на Централната банка на Черна гора в периода 2006-2019 г. китайските инвестиции възлизат на около десет милиона евро, като през 2020 г. те нараснаха до 71,2 милиона евро. През следващата година те спадат до 6,5 милиона, а до 2022 г. - до по-малко от един милион евро.
Рамковото споразумение за икономическо и техническо сътрудничество между Китай и Черна гора, подписано преди дванадесет години, доведе до дарения на стойност няколко милиона евро, включително хибридни автомобили, мултимедийно оборудване за училищата, медицинска и финансова помощ по време на пандемията и ИТ оборудване...
Организирани са пътувания до Китай за черногорски учители, служители на местната и държавната власт и бизнесмени, а китайският език и култура се популяризират от два института „Конфуций“, разположени в един държавен и един частен университет.
Черногорските и китайските висши учебни заведения са подписали и няколко протокола за сътрудничество. Най-новият е от 2024 г., с университета Шандун Дзяотун, и предвижда „обмен на преподаватели и студенти, както и трансфер на знания и съвременни технологии“. През тази и следващата година министерствата на науката на двете държави ще осъществят петнадесет съвместни научноизследователски проекта.
Официалното медийно сътрудничество също започна през 2019 г. с подписването на споразумение между обществения телевизионен оператор на Черна гора (RTCG) и Международната китайска телевизионна корпорация. RTCG разшири сътрудничеството си с Китайската медийна група, която включва най-големите китайски медии, повечето от които са държавни и пряко контролирани от правителството.
Според доклада на организацията „Репортери без граници“ (RSF) от 2023 г. Китай е описан като „най-големия затвор за журналисти в света“, в който са задържани повече от 100 журналисти. В доклада от май 2024 г. се посочва, че Китай е една от десетте най-опасни страни в света за работещите в медиите.
Въпреки това десетки черногорски журналисти са пътували до Китай в рамките на учебни посещения, организирани през предходните години. Националните медии публикуваха положителни репортажи за красотата на древната архитектура и технологичното развитие в Китай. Няколко участници неофициално потвърдиха, че по време на престоя си са били постоянно придружавани от организаторите, като свободата им на придвижване е била силно ограничена. | БГНЕС
---
Репортаж на Радио "Свободна Европа".