За първото тримесечие на 2025 г. са регистрирани 786 броя трудови злополуки, включително 8 смъртни случая. За сравнение през първото тримесечие на 2024 г. броят на смъртните случаи е бил 19. Това обявиха от КНСБ, предаде репортер на БГНЕС.
Синдикатът отбеляза 28 април Международния ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници и Световния ден по безопасност и здраве при работа.
В същото време през първото тримесечие на 2025 г. броят на трудовите злополуки е нараснал спрямо същия период на 2024 г., когато са били 756.
По оперативна информация на НОИ през 2024 г. у нас са регистрирани 64 смъртни случая, в т.ч. - 4 жени и 60 мъже. Това е с 23 смъртни случая по-малко в сравнение с 2023 г.
Най-висок е броят на смъртните случаи в строителството – 16 и търговията – 8. На трето място се нарежда сухопътния смърт с 5 смъртни случая.
Отчетените трудови злополуки през 2024 г. са 2823 или със 114 повече, отколкото през 2023 г., когато са били 2709.
„Човешкият живот е уникален и трябва да се положат всички сили, за да бъде опазен. Затова откакто станах министър засилихме проверките. Стотици години хората са се борели за трудовите си права и да имат трудови договори. Сега виждам, че има и работници, и работодатели, които с лека ръка искат това да отиде в историята. Тези договори не са единствено и само за събиране на пари за пенсия, а имат много други функции. Затова правим срещи със студентите, за да разберат колко важни са тези договори“, каза социалният министър Борислав Гуцанов, който присъства на събитието.
Венци и цветя бяха поднесени на паметната плоча пред сградата на КНСБ, беше отдадена почит към загиналите и пострадалите при трудови злополуки. На събитието присъстваха ръководството на КНСБ, лидери на федерации, зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, изпълнителният директор на ГИТ Екатерина Асенова, председателят на БТПП Цветан Симеонов и др. І БГНЕС