Апаратът-герой, донесъл пробата от Бену, се отправя на нова астероидна мисия

След като успешно достави първата проба от астероид, събрана в космоса, мисията OSIRIS-REx, сега преименувана на OSIRIS-APEX, се отправя на ново пътешествие - този път за изучаване на астероид, който ще се приближи плътно до Земята само след няколко години, съобщи Си Ен Ен.

Апофис, космическа скала с диаметър около 366 метра, ще се приближи на 20 000 мили (32 187 км) от Земята след около 5 години и половина, което е по-близо от спътниците, които обикалят около нашата планета, и 10 пъти по-близо от Луната. Астероидът е кръстен на египетския бог на хаоса и мрака и се смята, че има форма на фъстък.

Един час след като Апофис се доближи до Земята на 13 април 2029 г., OSIRIS-APEX - което е съкращение от Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security-APophis Explorer - ще използва земната гравитация, за да влезе в орбита около астероида и да го изучава отблизо в продължение на 18 месеца.

Това е нова обширна глава за космически кораб, който вече е изминал доста дълъг път. Като OSIRIS-REx той прекара седем години в обиколка до близкия до Земята астероид Бену, което включваше проучване, кацане и събиране на проба от космическата скала. Сега пробата се намира в новия си дом в космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън, където анализът на скалите и почвата, събрани от близкия до Земята астероид Бену, може да разкрие прозрения за произхода на нашата Слънчева система и състава на астероидите, които могат да се сблъскат със Земята в бъдеще.

Космическият апарат няма да може да събере проба от Апофис, тъй като главата за събиране на пробите беше включена в капсулата с пробата от Бену, доставена на Земята. Но OSIRIS-APEX ще използва газовите си двигатели в опит да изхвърли прах и малки скали както на повърхността, така и под нея на Апофис, за да ги изследва около 15 месеца след обиколката на астероида.

Какво може да разкрие Апофис

Апофис представлява интерес, тъй като е астероид от тип S, или каменист, за разлика от Бену, който е астероид от тип С, или въглероден.

Астероидите от тип С са изградени от глина и силикатни скали, докато астероидите от тип S са съставени от силикатни материали и никел-желязо.

Възможността на космическия апарат да обикаля плътно около астероида може да разкрие здравината на повърхността на каменните астероиди и колко изветряне търпи астероидът в космическата среда.

Но планирането на защитата на Земята е друг ключов мотив за удължената мисия. Каменните астероиди са част от най-разпространения клас потенциално опасни астероиди, които представляват заплаха за нашата планета. Разбирането на техния състав и други подробности, които могат да бъдат получени само от близка орбита, може да помогне на агенции като НАСА и нейните партньори да определят как най-добре да отклонят такива астероиди, ако се прогнозира, че те ще бъдат на курс на сблъсък със Земята.

"Апофис е един от най-прочутите астероиди", каза Дани Дела Гиустина, главен изследовател на OSIRIS-APEX. "Когато беше открит за първи път през 2004 г., имаше опасения, че ще се сблъска със Земята през 2029 г. по време на близкото си приближаване. Този риск беше отхвърлен след последвалите наблюдения, но това ще бъде най-близкият астероид с такъв размер, до който се е доближавал през последните около 50 години, откакто астероидите се следят отблизо, или през следващите 100 години от астероидите, които сме открили досега.

"По време на срещата през 2029 г. той ще се доближи до една десета от разстоянието между Земята и Луната", допълва Дела Гуистина, доцент по планетарни науки в Университета на Аризона. "Хората в Европа и Африка ще могат да го видят с невъоръжено око, толкова близо ще се приближи."

Наблюденията на орбитата на Апофис около Слънцето през 2021 г. изключват риска космическата скала да се сблъска със Земята през 2068 г., според Центъра за изследване на обекти, близки до Земята, на НАСА.

Центърът поддържа списък с рискове, като следи за астероиди с орбити, които ги приближават до Земята - достатъчно близо, за да предизвикат опасения от потенциален сблъсък. Учените в центъра използват радари и телескопи, за да изследват близките до Земята обекти и да разберат опасностите, които те могат да представляват за планетата.

Проследяването на Апофис по време на и след приближаването му към Земята ще позволи на учените да видят дали има някакви промени в орбитата му, които биха могли да повлияят на вероятността той да се сблъска със Земята в бъдеще, както и каквито и да било промени в повърхността или скоростта на въртене на астероида.

Дела Гуистина има дълга история с космическия апарат, а понастоящем работи и като заместник главен изследовател за анализа на пробата от Бену. /БГНЕС