Атлетик Билбао вдигна Купата на Краля отново след 40 години

Атлетик Билбао сложи край на 40-годишното си чакане за Копа дел Рей (Купата на Краля), като победи Реал Майорка с 4:2 при дузпите след равенство 1:1 в редовното време и продължения.

Баските вдигнаха трофея за 24-и път, отстъпвайки само на 31-кратните победители от Барселона, като се наложиха над аутсайдерите от Майорка на стадион "Ла Картуха" в Севиля.

Дани Родригес изпрати Майорка напред през първото полувреме (21 мин-), но Ойхан Санкет изравни скоро след почивката (50 мин.).

Вратарят на Атлетик Хулен Агиресабала спаси дузпа на Ману Морланес, а Неманя Радонич от Майорка прати още един удар над гредата, като Атлетик реализира и четирите, за да триумфира.

Алекс Беренгер вкара победната дузпа, за да предизвика бурни празненства сред баските.

Атлетик на Ернесто Валверде, който бе победен в шестте си предишни участия на финала, сложи край на печалната ера с трудна победа.

След като победиха Барселона и Атлетико Мадрид по пътя към финала, "Лос Леонес" успяха да си осигурят първия голям трофей на клуба след дубъла в първенството и купата на страната през 1984 г.

"Това е невероятно, влязохме в историята", заяви играчът на мача Нико Уилямс пред TVE.

"Отборът работи усилено, феновете са винаги с нас и го заслужават, отдавна мечтаех за това", добави той.

Атлетик, чиито играчи празнуваха на лодка, известна като "Габара", след последната си победа, сега ще имат възможност да го направят отново следващата седмица.

"Толкова съм развълнуван (за това), толкова съм щастлив, това е клубът на живота ми", добави испанското крило, което цяла вечер подлудяваше отбора Майорка с дрибъла си. /БГНЕС