Йоханис: Молдова е изправена пред безпрецедентни хибридни атаки от Русия

Република Молдова „е изправена пред безпрецедентни хибридни атаки срещу нейната стабилност и устойчивост – атаки, провокирани и подкрепяни от Руската федерация“, заяви румънският президент Клаус Йоханис на церемония свързана с Деня на независимостта, предаде Аджерпрес.


"Заедно, Румъния и Съединените щати подкрепят Украйна и Република Молдова, за да гарантират тяхната сигурност, стабилност и европейски път като устойчиви демокрации и икономики. Подкрепата за тях означава укрепване на регионалната и трансатлантическата сигурност, сигурността на Румъния и румънските граждани", добави държавният глава.

Президентът заяви, че стратегическото партньорство със Съединените щати ще продължи последователно да определя външната политика и политиката на сигурност на Румъния.

Той припомни твърдия ангажимент на американския президент "да защитава всеки сантиметър от съюзническата територия".

"Като конкретна проява на този ангажимент хиляди американски военнослужещи се намират днес в Румъния и допринасят, заедно със своите румънски, френски, нидерландски, белгийски и други съюзнически другари, за гарантиране на нашата сигурност и тази на евроатлантическото пространство. Уверявам ви в пълното съдействие на румънските власти за създаване на най-добрите условия за постоянно присъствие в Румъния на силите на нашия основен стратегически партньор", каза той.

Държавният глава говори и за решението на Съединените щати да разработят Стратегия за сигурност в Черно море, "за която Румъния има съществен концептуален принос".

"Тази стратегия се основава на всеобхватен подход по отношение на политиката, сигурността, икономическото сътрудничество, енергийната сигурност и демократичната устойчивост. Това е визията, която Румъния споделя и която активно насърчаваме в диалога си със Съединените щати, но също така и на равнище Европейски съюз, НАТО и в регионалния диалог", заяви президентът.

Йоханис подчерта, че "Черно море може и трябва да играе естествената си роля на свързващо звено между Европа и Централна Азия, превръщайки се в зона на сигурност и просперитет за крайбрежните държави и извън тях".

"В този сложен регионален и международен контекст Румъния ще продължи да бъде фактор на стабилност, да допринася за устойчивостта и сигурността на Черноморския регион и активен участник в развитието и укрепването на трансатлантическите отношения. Заедно с членството на страната ни в Европейския съюз и НАТО съюзник, стратегическото партньорство със САЩ ще продължи последователно да ръководи външната политика и политиката на сигурност на Румъния", каза той.

Президентът припомни настоящата ситуация в областта на сигурността. "Днес, в непосредствена близост до Румъния, Русия действа в разрез с основните принципи на Устава на ООН. Изрично се отрича териториалният суверенитет на Украйна, правото ѝ на независима външна политика и дори правото ѝ да съществува. Сблъскваме се с едностранни опити за пренаписване, ново тълкуване или избирателно прилагане на основни принципи на международния ред с цел връщане към ерата на сферите на влияние, в която Москва може по свое усмотрение да определя степента на свобода, суверенитета и трасето на границите на своите съседи", посочи той.

В съответствие с това Съединените щати и Румъния, заедно с европейските партньори и съюзници, "действаха и продължават да действат в подкрепа на Украйна и всички уязвими партньори в Черноморския регион". /БГНЕС