„Разни дипломатически по-директни изказвания, каквито е имало назад в годините, са твърдели, че във фундаменталните реформи в страната, засягащи правата на човека, правосъдието и върховенството на правото, няма никакъв прогрес“, подчерта проф. Трендафилов.
Ако РСМ не осъществи конституционните промени и не включи българите в преамбюла на основния закон, това ще отдалечи страната от ЕС и ще я изложи на риск от сръбските геополитически амбиции, които вече намират проявление из Западните Балкани. Според професора това би предизвикало сериозно притеснение в държава, която има стратегическа визия за бъдещето си, а случаят с РСМ не е такъв. Той цитира българския вицепремиер Мария Габриел, която заяви, че в РСМ никой политик не пречупва реториката си през призмата на национална доктрина. Всеки промотира своите партийни или политически пристрастия при решаването на проблемите в двустранните отношение между София и Скопие. Проф. Трендафилов е категоричен, че представителите на основните институции нямат капацитета да изготвят документ, в който да бъде развита някаква стратегическа визия за бъдещето на страната.
Бившият народен представител коментира и изключително опасната роля, която Сърбия играе в балканската политика: „Бившият ръководител на Сръбската служба за сигурност и информация (БИА) беше в Скопие, заедно с македонския вътрешен министър Оливер Спасовски, който е един от предполагаемите кандидати на предстоящите парламентарни избори. Мисля, че връзката (между политиците в РСМ и Сърбия – бел.ред.) не е толкова идеологическа, колкото финансова, затова за голяма част от политическия елит събитията в Белград представляват някакъв цивилизационен връх, към който ние трябва да се стремим“.