Птиците - изумителни създания

Птиците са изумителни Божии създания. Заради забързания си начин на живот, все повече хората се отдалечават от природата. Още по-малко хора пък обръщат внимание на птиците, въпреки че и те живеят в големите градове.

България е богата страна, що се отнася до видове птици. Само у нас са регистрирани 409 вида от пернатите създания. Защитени видове са 327 от тях, а 140 са включени в Червената книга, припомня репортер на БГНЕС.

Освен красиви, птиците са и удивителни същества, сочат някои факти, неизвестни за широката публика.

Ето и някои от тях:

- Очите на щрауса са по-големи от размера на мозъка му - средно мозъкът на щрауса тежи около 42 грама, а окото му - 48. Оказва се, че големината на очите на тези птици са плод на еволюция - за да успеят да си набавят храна, но и да не станат жертва на някой хищник, щраусите могат да виждат не само напред, но и настрани.

- Температурата на птиците е по-висока от човешката с 8 градуса - при пернатите терморегулацията е добре развита, като в зависимост от вида им, вътрешната им температура варира между 40 и 43 градуса. Това се обяснява с по-бързия метаболизъм на птиците, но и е обяснение за по-късия период на мътене на яйцата.

- Птиците не се потят - нито когато са в покой, нито когато са във въздуха. Те успяват да охлаждат телата си благодарение на добре развитата си дихателна система. Кожата им е тънка и суха, а на повърхността ѝ се отделя единствено смазка за перата им.

- В света съществуват и отровни птици - цели 6 вида. Тяхната токсичност е „пасивна“ - тоест отровните вещества се активират само когато птицата е застрашена или нападната. Съприкосновение с отровна птица може да предизвика само болка или изтръпване, но не и смърт за хората. Повечето от токсичните пернати обитават Нова Гвинея.

- Чайките могат да пият солена вода - благодарение на специална жлеза, те успяват да пречистят солта от кръвта си, образувайки солена течност, която изхвърлят през ноздрите си.

- Кокошките могат да се преструват на мъртви - тези театрални звезди са способни на смайващи хитрини - при наличието на опасност, те просто се преструват на мъртви. Орнитолозите обясняват пилешката хипноза със силно развития инстинкт за самосъхранение. А лаишкото обяснение е, че когато се чувстват застрашени, кокошките просто се вцепеняват от страх.

- Зрението на ястреба е 8 пъти по-добро от човешкото - хищните птици се славят с отличното си зрение. Очните ябълки на тези птици са кръгли, а ретината им съдържа много свръхчувствителни клетки. В допълнение роговицата им е плоска, а не изпъкнала, заради което образите, които виждат са кристално ясни, дори по време на полет.

- Птиците мразят неканените гости. Изключение правят северноамериканските сови, които имат навика да пускат малки змийчета в гнездата при малките си. Совите се хранят с мишки и бръмбари, затова често гнездата им привличат рояци от насекоми. Малките змии пък се хранят точно с насекомите, като по този начин прочистват всички носители на инфекции, без да са заплаха за малките. Наглед сложна, но пък съвършено създадена схема за опазване здравето на младото поколение. /БГНЕС