Терзиев: Съгласували сме протеста с МВР в законовия срок

Твърденията, че Столичната община не е съгласувала протеста с МВР и СДВР в законовия срок, не отговарят на истината. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, предаде репортер на БГНЕС.

Терзиев лично е разговарял с директора на СДВР и е бил постоянен контакт с него.

„От изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов в Комисията по обществен ред и вътрешна сигурност на Народното събрание и коментарите на председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, и народния представител и експерт по фирмена сигурност Маноил Манев - членове на Комисията, разбрах, че те прехвърлят вината за размириците и последвалата непропорционална полицейска реакция миналия четвъртък в София върху Столичната община и към мен персонално. Това показва дълбоко непознаване и пренебрегване на основни принципи, залегнали в Конституцията и законите на България или стандартен опит за манипулиране на обществото“, подчерта новоизбраният кмет на София.

Той припомня, че правото на мирно събрание на гражданите е конституционно уредено. Принципът е, че ограничаването му може да почива единствено и само на „несъмнени данни“ и по законоустановена процедура. За щастие на всички нас! Има закони и те трябва да се спазват – от всички.

„А „несъмнени данни“ като кмет мога да получа единствено от държавен орган, разполагащ с правомощия да събра такива данни. Органът, който много добре познава криминогенните фактори и е оправомощен да управлява рисковите за обществения ред ситуации е МВР. Така поне казва Законът за МВР, който вменява на „органите на реда“ да извършват оперативно – издирвателна, информационна и превантивна дейност, за да могат да оценяват и предотвратяват риска от определени ситуации за обществения ред. И като го оценят, да информират обществеността и институциите, че са налице „несъмнени данни“ - основание да се ограничи конституционно закрепеното право на гражданите на събирания. Кметът, на база получените от МВР данни, може да издаде мотивирана писмена заповед, с която да ограничи това право на гражданите, а самата заповед подлежи на съдебно обжалване. Разбира се, ако данни няма, подобна заповед би била недействителна и ограничаваща конституционни права“, заяви Терзиев.

И рискът за обществения ред при спортни мероприята също се оценява от МВР, съгласно Закона за опазване на обществения ред. А степента на риск се определя от организатора на мероприятието и спортната федерация, администрираща съответния вид състезание, съвместно с органите на Министерството на вътрешните работи.

„А кметът? Кметът може да определи как да бъде изтърпяно наказанието обществено-полезен труд на потенциалните нарушители във връзка с подобни мероприятия, отново според закона“, добави столичният кмет.

Той отбеляза, че живеем в правова държава и правата на гражданите могат да бъдат ограничавани само в законоустановени случаи и въз основа на изискуеми по закон данни. „Добре е всички държавни органи да държат сметка за това при изпълнение на служебните си правомощия. Включително МВР. Отговорното поведение и познаването на законите от всички заемащи публична длъжност не е пожелателно, а задължително. Всичко останало руши всяка минута доверието на хората в институциите“, подчерта Васил Терзиев. /БГНЕС