В периода 1-2 април 2025 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе Втората годишна конференция за отчитане на дейностите и резултатите по проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer).
Официалното откриване на научния форум ще се състои на 1 април 2025 г. от 10.00 ч. в Аулата в Ректората на Софийския университет (бул. „Цар Освободител“ 15). За участие в събитието са поканени представители на различни държавни институции, както и чуждестранни учени и изследователи.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ изпълнява проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer) от началото на 2023 г. Проектът е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“. Той е с продължителност от 42 месеца и ще приключи на 30 юни 2026 г. Финансирането е в размер на 44 милиона лева.
По своята същност проектът SUMMIT e комплексна програма - Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Тя включва 115 относително самостоятелни проекта и допълващи дейности, в които към момента участват над 700 преподаватели, изследователи, докторанти и служители от Софийския университет.
Основната тежест в стратегическата програма се пада на дейността на 22 предварително избрани научни групи, всяка от които разполага с бюджет между 1,1 и 1,8 млн. лв. (или общо 60% от бюджета). Научните групи работят в широк кръг стратегически за Софийския университет области на научни изследвания като изкуствен интелект, зелена енергия и околна среда, климат, време, природни бедствия и рискове, квантова информатика, медицина, разработване на нови материали, европейски ценности и социални предизвикателства, дигитално образование, дигитална хуманитаристика, дигитализация на малки и средни предприятия и други. 17 от научните групи са формирани около водещи изследователи от Софийския университет с най-високи наукометрични показатели. Другите 5 научни групи са формирани около водещи изследователи от чуждестранни университети и от индустрията. Дейността на научните групи ще бъде представена по-конкретно в рамките на отделни научни сесии на 1 и 2 април. І БГНЕС