В нейна защита се изказаха много политици - от унгарския министър-председател Виктор Орбан до бившия бразилски президент Жаир Болсонаро.
„Je suis Marine.“
Един от първите, които реагираха на присъдата, беше унгарският министър-председател Виктор Орбан.
„Je suis Marine!“ (Аз съм Марин!), написа той на френски език в социалната мрежа X (бивш Twitter), позовавайки се на лозунга Je suis Charlie (Аз съм Шарли), който стана популярен през 2015 г., след като ислямисти нападнаха редакцията на френското сатирично списание Charlie Hebdo.
Италианският вицепремиер и лидер на дяснопопулистката партия „Лига“ Матео Салвини написа в X думи в подкрепа на Льо Пен на италиански - и на френски език.
„Който се страхува от решението на избирателите, често прибягва до съдебни решения“, каза той и добави, че смята присъдата за „обявяване на война“ от страна на Брюксел.
„Ние няма да се уплашим, няма да бъдем спрени: продължавай напред, приятелко!“ - Салвини завърши посланието си.
Коалиционният колега на Салвини, италианският министър-председател Джорджа Мелони (от дясната партия „Италиански братя“), реагира на присъдата на Льо Пен едва вечерта - и то не в социалните мрежи, а в коментар за вестник „Ил Меседжеро“.
„Не познавам същността на обвиненията срещу Льо Пен, нито причините за толкова суровата присъда, но смятам, че никой, за когото демокрацията е важна, не може да бъде щастлив от присъда, която удря лидера на голяма партия и отнема представителството на милиони граждани“, каза Мелони.
Към негодуванието се присъедини и Герт Вилдерс, холандски крайно десен политик, чиято Партия на свободата спечели най-много гласове на парламентарните избори преди година и сега е в правителството на страната.
„Шокиран съм от невъобразимо суровата присъда срещу Марин льо Пен. Подкрепям я и вярвам в нея на 100 процента и вярвам, че тя ще спечели обжалването и ще стане президент на Франция“, написа той в X.
В целия този хор на подкрепа за Льо Пен от страна на европейската крайна десница липсва единствено германската „Алтернатива за Германия“. Тази партия отказа да коментира присъдата на Льо Пен, съобщава Франс прес.
„Учебник за тоталитарни режими“
Присъдата на Льо Пен беше осъдена не само от консервативните политици на власт, но и от тези, които сега са в опозиция.
Сантяго Абаскал, лидер на испанската крайнодясна партия Vox, публикува снимка на Льо Пен на X с хаштаг #JeSoutiensMarine („Подкрепям Марин“). Той придружи снимката с думите: „Те няма да успеят да заглушат гласа на френския народ“.
„Преследването или унищожаването на политическия опонент с всички налични средства е направо от учебника за тоталитарните режими“, написа в X Джордже Симион, крайно десен румънски политик, който се кандидатира за президентския пост в страната през май.
Найджъл Фараж, лидерът на британската Реформаторска партия и един от главните агитатори за Брекзит, също не остана встрани.
„Във Франция са „отменили“ един кандидат. Кандидат, който несъмнено щеше да спечели следващите президентски избори“, заяви Фараж пред Би Би Си.
„Левичарски съдебен активизъм“
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в отговор на журналистически въпрос, че присъдата на Льо Пен е „много голямо събитие“. А неговият близък съратник, милиардерът и собственик на социалната мрежа X, Илон Мъск, обвини за нея „радикалната левица“.
„Когато радикалната левица не може да спечели чрез демократично гласуване, тя злоупотребява със съдебната система, за да вкарва опонентите си в затвора“, написа Мъск.
Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро изрази подобно мнение в интервю за Ройтерс.
„Тази присъда очевидно е ляв съдебен активизъм. Където и да е десницата, левицата и системата ще работят, за да изхвърлят опонентите си от играта“, каза той
Лидерът на босненските сърби Милорад Додик също написа обширен пост в подкрепа на Льо Пен.
„Съдилищата се превърнаха в инструменти на онези, които се страхуват от демокрацията - защото знаят, че не могат да спечелят срещу нас в честни избори. [...] Кога ще спрете? Кога ще бъде осъден последният демократичен лидер? Je suis Marine“, пише той.
Тръмп, Болсонаро, Салвини и Додик са обединени не само от десните си възгледи и подкрепата си за Льо Пен, но и от факта, че самите те са били обект на наказателно преследване - и са обвинявали политическите си опоненти в това.
Уважение към съдебната система
Преди произнасянето на присъдата много анализатори и политици, включително министър-председателят Франсоа Байру и министърът на правосъдието Жералд Дарманин, изразиха загриженост, че съдиите ще решат кой може да се кандидатира за президент.
Френският президент Еманюел Макрон все още не е коментирал присъдата.
Франсоа Байру не е коментирал публично присъдата, но източници на Ройтерс твърдят, че той не е доволен от решението на съда.
Но бившият френски президент, социалистът Франсоа Оланд, призова за „уважение към съдебната система“.
Приска Тевено, бивш министър от центристката партия „Ренесанс“, обобщава ситуацията по следния начин.
„Миналата седмица [...] чухме много политици, включително Марин Льо Пен и Националното събрание, да призовават за силна съдебна система, съдебна система, която се уважава. Въпросът, който сега задавам на „Национален сбор“, е: при какво ниво на социологическите проучвания [на партийната подкрепа] започвате да мислите, че сте над закона?“
Какво предстои пред партията на Льо Пен?
През последната година крайно десните партии отбелязаха рекордни резултати на национални, местни и европейски избори.
Предстои да разберем как присъдата на Льо Пен ще се отрази на президентската надпревара през 2027 г. и на европейската политика като цяло. Както отбелязва европейският редактор на Би Би Си Катя Адлер, „Национален сбор“ ще спечели и ще стане още по-популярна благодарение на медийното внимание към присъдата и предстоящото обжалване на Льо Пен.
„Национален сбор“ има „резервен“ кандидат за предстоящите президентски избори във Франция през 2027 г. - лидерът на партията Жордан Бардела. Самата Льо Пен нарече 29-годишния политик „великолепен актив за движението“. І БГНЕС