СЗО призовава за подновяване на усилията за ликвидиране на маларията

Въпреки значителните постижения, маларията остава сериозно предизвикателство за общественото здраве, като само през 2023 г. от нея са загинали близо 600 000 души.

 

По повод Световния ден за борба с маларията Световната здравна организация (СЗО) призовава за подновяване на усилията на всички равнища, от глобалната политика до действията на местно равнище, за ускоряване на напредъка към премахването на маларията.

В края на 90-те години на миналия век световните лидери положиха основите на забележителен напредък в борбата с маларията в световен мащаб, като от 2000 г. насам бяха предотвратени над 2 милиарда случая на малария и близо 13 милиона смъртни случая.

Към днешна дата СЗО е сертифицирала 45 страни и 1 територия като свободни от малария, а много страни с ниска заболеваемост от малария продължават да напредват стабилно към целта за ликвидиране на болестта. От останалите 83 страни, в които маларията е ендемична, 25 са докладвали по-малко от 10 случая на заболяването през 2023 г.

Както обаче показва историята, тези постижения са крехки.

„Историята на маларията ни дава суров урок: когато отклоним вниманието си, болестта се завръща и отнема най-много жертви сред най-уязвимите“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. “Но същата история ни показва и какво е възможно: с твърда политическа воля, устойчиви инвестиции, многосекторни действия и ангажираност на общността маларията може да бъде победена.“

Инвестициите в нови интервенции стимулират напредъка

Годините на инвестиции в разработването и внедряването на нови ваксини срещу малария и инструменти от ново поколение за превенция и контрол на маларията дават резултати.

На Световния ден за борба с маларията Мали ще се присъедини към 19 други африкански държави във въвеждането на ваксини срещу малария – важна стъпка към защитата на малките деца от една от най-смъртоносните болести на континента. Мащабното разпространение на ваксини срещу малария в Африка се очаква да спаси десетки хиляди млади живота всяка година.

Междувременно разширеното използване на ново поколение мрежи, третирани с инсектициди, се очаква да намали тежестта на заболяването. Според последния Световен доклад за маларията, тези нови мрежи, които имат по-голямо въздействие срещу маларията от стандартните мрежи, съдържащи само пиретроиди, съставляват почти 80 % от всички мрежи, доставени в Субсахарска Африка през 2023 г., което е увеличение спрямо 59 % през предходната година.

Напредъкът в борбата срещу маларията е застрашен

Въпреки значителните постижения, маларията остава сериозно предизвикателство за общественото здраве, като само през 2023 г. от нея са загинали близо 600 000 души. Най-тежко засегнат е африканският регион, който понася около 95 % от тежестта на маларията всяка година.

В много райони напредъкът е затруднен от нестабилните системи на здравеопазване и нарастващите заплахи като резистентност към лекарства и инсектициди. Много рискови групи продължават да не получават необходимите услуги за профилактика, откриване и лечение на маларията. Климатичните промени, конфликтите, бедността и разселването на населението допълнително утежняват тези предизвикателства.

СЗО наскоро предупреди, че съкращенията на финансирането през 2025 г. могат да забавят още повече напредъка в много ендемични страни, като изложат на риск живота на милиони хора. От 64-те странови офиса на СЗО в ендемични за малария страни, които участваха в неотдавнашна оценка на СЗО, повече от половината съобщиха за умерени или сериозни прекъсвания в услугите за борба с маларията.

Повторна призив за защита на трудно постигнатите резултати
Световният ден за борба с маларията 2025 г. – под мотото „Маларията свършва с нас: реинвестирайте, преосмислете, възродете“ – призовава за засилен политически и финансов ангажимент за защита на трудно постигнатите резултати в борбата с маларията.

За да преинвестира, СЗО се присъединява към партньорите и гражданското общество в призива към страните, в които маларията е ендемична, да увеличат вътрешните разходи, особено в първичната здравна помощ, така че всички рискови групи да имат достъп до услугите, от които се нуждаят за превенция, откриване и лечение на маларията. Успешното попълване на средствата на Глобалния фонд и ГАВИ, Алианса за ваксини, също е от решаващо значение за финансирането на програми и интервенции за борба с маларията и за ускоряване на напредъка към целите, заложени в Глобалната техническа стратегия за малария 2016–2030 г.

Справянето с настоящите предизвикателства в глобалния контрол на маларията ще изисква и преосмислена реакция чрез иновативни инструменти, стратегии и партньорства. Необходими са нови и по-ефективни лекарства против малария, както и напредък в предоставянето на услуги, диагностиката, инсектицидите, ваксините и методите за контрол на векторите.

Все повече страни превръщат контрола и елиминирането на маларията в национален приоритет, включително чрез Декларацията от Яунде, подписана през март 2024 г. от африканските министри на здравеопазването от 11 страни с висока заболеваемост.

„Министрите се ангажираха да укрепят здравните си системи, да увеличат вътрешните ресурси, да засилят многосекторните действия и да осигурят стабилен механизъм за отчетност“, отбелязва д-р Даниел Нгамидже, директор на Глобалната програма за малария на СЗО. “Това е видът лидерство, зад което светът трябва да се обедини.“

Възобновяването на ангажимента на всички равнища – от общностите и здравните работници на предната линия до правителствата, изследователите, иноваторите от частния сектор и донорите – ще бъде от решаващо значение за ограничаването и в крайна сметка за ликвидирането на маларията. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон