Върховният съд на ЕС: Схемите за „златен паспорт“ са незаконни

Богати руснаци и китайци са използвали схемата, за да получат гражданство на ЕС от Малта.

Схемите за „златен паспорт“ за чуждестранни инвеститори с дълбоки джобове нарушават правото на Европейския съюз, постанови най-висшият съд на блока след съдебно оспорване на Малта от страна на Брюксел.

„Придобиването на гражданство на Съюза не може да бъде резултат от търговска сделка“, посочи Съдът на ЕС, като обяви, че Малта е нарушила правото на ЕС.

През 2022 г. Брюксел заведе дело срещу Малта пред най-висшата съдебна инстанция във връзка с програмата, която позволява на неевропейци на практика да си купят малтийско гражданство - а следователно и гражданство на ЕС - чрез определени плащания или инвестиции.

Решението е обвързващо и Малта трябва да се съобрази с него или да рискува да наложи големи глоби, предаде АФП.

„Държава членка не може да предоставя своето гражданство - и дори европейско гражданство - в замяна на предварително определени плащания или инвестиции, тъй като това по същество е равносилно на превръщането на придобиването на гражданство в обикновена търговска сделка“, подчерта съдът.

Въпреки че съдът подчерта, че всяка държава членка има право сама да взема решения относно гражданството, това е свобода, която трябва „да се упражнява в съответствие с правото на ЕС“.

Малтийската схема „нарушава принципа на лоялно сътрудничество и застрашава взаимното доверие между държавите членки по отношение на предоставянето на гражданство“, допълни съдът.

Богати руснаци и китайци са използвали схемата, за да получат гражданство на ЕС от Малта.

"Подобни схеми имаше и в Кипър и България, но по-късно тези държави се отказаха от тях", пише АФП.

Малта изключи руски и беларуски молби за „златни паспорти“ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., когато Европа предприе строги мерки срещу свързани с Кремъл лица. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон