Германия откри втори плаващ терминал за LNG

Откриха вторият германски терминал за втечнен природен газ (LNG) в присъствието на канцлера Олаф Шолц, предаде „Дейли сабах“.

Шолц посети плаващия терминал. След Вилхелмсхафен в Долна Саксония, където терминалът беше официално открит през декември, Лубмин на брега на Балтийско море е второто място в Германия, където е започнал да функционира терминал за втечнен природен газ.

От началото на седмицата в мрежата вече се вкарва газ в рамките на тестова експлоатация.

Обектът в Лубмин е важна част от стратегията на Германия да се откаже от руските горива и да премине към други енергийни източници. След избухването на войната в Украйна Русия спря да доставя газ по „Северен Поток".

Германия бързо изгражда своята инфраструктура за внос на газ. В рамките на няколко месеца двата действащи терминала бяха планирани, одобрени и построени.

Скоро ще заработи още един терминал в Брунсбютел на брега на Северно море.

Втечненият природен газ се доставя с кораби от няколко региона на света, преобразува се обратно в газ и се подава към газопреносната мрежа. В допълнение към увеличеното закупуване на тръбопроводен газ от Норвегия, например, втечненият природен газ е предназначен да замени липсващите руски доставки.

Плаващите терминали вече са разгърнати или се планира да имат капацитет за подаване на около 5 млрд. куб. м природен газ годишно, в зависимост от местните условия.

За сравнение, през 2021 г. през вече несъществуващия газопровод "Северен поток 1" от Русия до Германия са постъпили близо 60 млрд. куб. м.

Германия има за цел да покрие около една трета от настоящото си търсене на газ чрез плаващите терминали за втечнен природен газ през зимата на 2023-24 г.

Въпреки че имаше предупреждения за недостиг на газ през тази зима, този сценарий изглежда малко вероятен. Съвсем наскоро съоръженията за съхранение на газ в Германия все още бяха на повече от 90%, след като частните домакинства и промишлеността намалиха потреблението си. /БГНЕС