Проф. Михаил Неделчев: Много млади хора се вълнуват от историята на кръга „Мисъл“

На 17 септември в Централното фоайе на Българската академия на науките бе открита изложбата „130 години от създаването на списание „Мисъл“. Изложбата е свързана с историята на списанието и с нея се отбелязват 110 години от смъртта на Пенчо Славейков, предаде репортер на БГНЕС.

На 14 постерни табла са представени първите издания и най-значителните произведения на великата четворка от Кръга „Мисъл“- д-р Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и Петко Тодоров. Изложбата ще бъде достъпна за посетители в рамките на 10 дни и освен постерни табла във витрини ще бъдат показани и най-ценните броеве на списание „Мисъл“.

„За мен 1907 г. е сакрална година. Тя е годината, в която от моя гледна точка върви историята и оттам нататък се разгръща по-голямата история, така че Кръгът „Мисъл“ е това писателско обединение, към което аз се връщам непрекъснато.“ Това заяви в интервю за БГНЕС, литературният критик, политик и общественик проф. Михаил Неделчев.

„През него разказвам и останалите истории, от него тръгвам най-често, когато мисля за 20-те, 30-те дори и 40-те години, когато се сещам какво се е случило с живота на тези знаменити писатели, как се е пазела тази памет, как се е култивирала паметта за тях- това са все неща, които винаги са ме заинтригували, допълни още проф. Неделчев, който прекарва голяма част от своето творчество пишейки за забележителните личности от Кръга „Мисъл“

„Изложбата в БАН, свързана с историята на списание „Мисъл“ събужда у мен чувството за благоговение. Аз благоговея пред Кръга „Мисъл“. Още повече, че съм роден точно срещу къщата на д-р Кръстев на улица „Хан Аспарух“, така че Кръгът „Мисъл“ е нещото, с което аз цял живот съм живял“, обясни проф. Неделчев и уточни, че още като ученик е чел списанието, защото то винаги е присъствало в библиотеката на дядото и майката на забележителния литературен критик. „Това е дори моята лична, детска история, защото всичко тръгва от улица „Хан Аспарух“ за мен, аз постоянно се връщам в тези ранни години, когато Кръгът „Мисъл“, д-р Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и Петко Тодоров, бяха най-важните хора, с които съм живял още от ранно юношество“, каза с гордост проф. Неделчев.

Литературният критик обясни, че все още има много млади хора, които се вълнуват от историята на кръга „Мисъл“. „Все още много млади хора, много от моите ученици се вълнуват от трагическите заглавия на Яворов и от съдбите на д-р Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и разбира се от другите техни съмишленици около кръга „Мисъл“. Дори в дигиталната вселена паметта за кръга „Мисъл“ е запазена и това, че многото млади хора прекарват времето си в дигиталното пространство, не означава че за тях не съществува и всъщност паметта за Кръга „Мисъл“, днес дори архивите за този забележителен Кръг са дигитализирани.“

Професор Неделчев призова столичани да разгледат изложбата. „Моето послание към всички столичани е да отидат във фоайето на централната сграда на БАН, да разгледат изложбата и след това като се върнат вкъщи, ако имат съчинението на Яворов, ако имат съчинението на Пенчо Славейков или на д-р Кръстев, да ги разгърнат и да се потопят в тяхното творчество“, призова професор Неделчев. /БГНЕС