Прочутата Часовникова кула на Сахат тепе в Пловдив отброява времето от векове.
Макар най-ранните сведения за кулата да са от преди повече от четири века, изработеният във Виена голям часовник в нея, е поставен през 1883 година. Така от 142 години до днес, пловдивчани сверяват часовниците си.
Най-достъпният хълм на днешен Пловдив е познат с различни имена – Сахат тепе, Часовниковият хълм, Дановият хълм, Орфеевият хълм. Височината му е само 46 метра, а до него се стига лесно от самия център на града. От площад „Джумаята” е само 5-6 минути пеш.
Римският стадион е буквално в полите му, както и Главната, която минава в подножието. Освен часовника, който отброява времето с мек звън и досега, кулата е била и мястото, откъдето съгледвачи са следели за пожари. Пожарната команда и до днес е в ниското под хълма. Арабски надпис указва последното преустройство на каменната призма, висока 17.5 метра и го отнася към 1812 година. Много по-рано, в римско време, тук е имало храм на Венера.
Сахат тепе става зелен остров в началото на 30-те по времето на кмета Божидар Здравков, който залесява всички тепета. То се благоустроява, има удобни алеи, места за почивка, чешма, а основното, което привлича всички, са фантастичните панорами към града от много места. Добрата видимост към целия град е причина и тук да се издигне Телевизионната кула.
В южната си част тепето е скалисто и стръмно и често привлича катерачи. Много интересна е заселената част на Сахат тепе. Къщите са строени в началото на ХХ век от заможни хора. Те са просторни, удобни и всяка сама по себе си, носи интересни детайли.
На северния склон на тепето е единствената у нас Евангелска църква в готически стил.
Всяко тепе в Пловдив има свой характер и своя история. Всяко една съставлява отделна глава от историята на града. Без нито едно от тях Пловдив няма да е същият. | БГНЕС