Определени аромати подсилват мозъчната функция по време на сън

От всички сетива, на които обичаме да се отдаваме, миризмата често е пренебрегвана – но правилните миризми могат да бъдат точно това, от което мозъкът ни се нуждае, за да продължи да функционира добре в напреднала възраст.

Изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн са открили сериозни доказателства, че обогатяването на въздуха с аромати подобрява когнитивното състояние чрез укрепване на критичната връзка между неврологичните области, включващи паметта и вземането на решения, съобщи Science Alert.

Техният експеримент, включващ 43 мъже и жени на възраст от 60 до 85 години, предполага, че когнитивен спад и състояния като деменция могат да бъдат забавени чрез просто разпръскване на различен избор от парфюми в спалнята преди лягане всяка вечер.

От физиологична гледна точка способността ни да откриваме миризми се влошава, преди когнитивната ни способност да започне да намалява.

Загубата на това усещане също корелира със загуба на мозъчни клетки, което показва силна връзка между обонянието и неврологичната функция.

За да определят дали когнитивният спад може да бъде спасен с този вид стимулация, изследователите предоставят на 20 души в проучването асортимент от натурални масла, съдържащи аромати на роза, портокал, евкалипт, лимон, мента, розмарин и лавандул и сравняват мозъчната им активност с втора група от 20 души.

бяха снабдени с „фалшива“, която съдържаше следи от ароматизатор. Всички участници трябваше да използват едно от маслата с дифузер, за да парфюмират дома си в продължение на два часа всяка вечер в продължение на период от шест месеца, като редуват менюто си от аромати.

Учените сравняват паметта, вербалното учене, планиране и уменията за превключване на вниманието на доброволците преди и след шестмесечния опит.

Учудващо, има ясна разлика от 226% между отговорите, дадени от тези, които са били изложени на различни аромати, и индивидите в контролната група. Сканиране на мозъците им също разкрива значителна промяна в анатомията, свързваща областите на мозъка, които са критични за паметта и мисленето в рамките на тестовата група.

Тъй като всички доброволци са били с подобно добро психично здраве, изследователите имат за цел сега да видят дали резултатите продължават да са валидни за хора, които вече са диагностицирани със степен на когнитивна загуба.

Независимо от възрастта или състоянието на ума, да дадете нещо на носа си, когато светлините изгаснат и настъпи тишина, е приятен начин за "тренировка" на мозъка през нощта. /БГНЕС