Димитър Русков: Властта в Скопие срещу РС Македония

Зоран Димитровски

ЕС отново срещна Балканите в София, ала Скопие само отказва да срещне финала на присъединителния процес.

Политическата върхушка в Скопие, замислена и създадена по образ и подобие на белградската, не е способна да откъсне себе си от югославската матрица, която не допуска истинска независимост на държавата Северна Македония.

Поредно доказателство за обречеността на настоящия псевдоевропейски курс, поет от македонския елит, бе изреченото в София безсрамие от Зоран Димитровски, заместник-министър на външните работи в правителството на Християн Мицкоски.

Дискретно, но едновременно с това натрапчиво, той опита да внуши паралел в отношенията между България и Северна Македония, от една страна, със следвоенните Германия и Полша — от друга.

Димитровски постави знак за равенство между Съвместната историческа комисия, създадена с Договора за добросъседство, и онези комисии, на които са обсъждани обезщетенията на Берлин за Полша след Втората световна война.

Още по-срамно беше, че нито един от присъстващите български политици — бивши или настоящи — не си позволи ответен словесен шамар на лъжите, които Димитровски изговори. Защо, когато е толкова просто?

Кога, за Бога, България е нападала Македония и докога Македония ще плаща репарации на собствения си „елит“, провеждащ антимакедонска политика, удавена в зависимости от чужди сили?

Аналогията напомня на друго любимо съчинение на политиците в югозападната ни съседка — че Северна Македония страда от България, както Украйна страда от Русия, или, по друг начин казано — „както Русия отрича украинската идентичност, така и парламентът на една държава от ЕС отрича македонските идентичност и език“ — празнословие, изречено неотдавна от Мицкоски. Празнодумство, защото България не оспорва идентичността на модерните македонци.

И все пак, Димитровски с право каза в София, че страната му защитава правата на всички етноси, но забрави да допълни: всички — без българския. Нека политикът да не си позволява да говори от името на македонските българи, мачкани от десетилетия.

За общо щастие, България първа призна независимостта на Република Македония и първа подкрепи европейската ѝ перспектива в по-нови времена, а напомнянето, че всички членове на ЕС поставиха настоящата Преговорна рамка пред РС Македония, е достатъчно, за да ликвидира в зародиш фалшификатите „билатерализация“ и „бугарски диктат“, употребявани от политиците в Скопие.

Пътят към добросъседство и напредък към ЕС минава през уважение и 100-процентово изпълнение на ОБЩОЕВРОПЕЙСКИТЕ условия, а не престорено желание за присъединяване към европейското семейство.

ЕС отново срещна Балканите в София, ала Скопие само отказва да срещне финала на присъединителния процес. | БГНЕС

---

Димитър Русков, ръководител на отдел „Международни новини“ в Агенция БГНЕС.

Последвайте ни и в google news бутон