Йоловски: Най-големият проблем пред цифровия преход са малките умения

“67% от респондентите в България смятат, че след 10 години потреблението ще се извършва предимно по дигитален път. Най-малко 70% предпочитат цифровите услуги, отколкото алтернативния офлайн вариант”. Това стана ясно от проучване на Consumers Digital Epowerment, който представи индексът за цифрово овластяване за 2023г, предаде репортер на БГНЕС.

Индексът за цифрово овластяване поддържа стабилни резултати спрямо 2022г, като в България потребителите се чувстват най-овластени по показателя “Общност и комуникации” и заемат трето място в класацията за “Информация и медии”.

Въпреки тези данни министърът на електронното управление, който взе участие в дискусията, уточни, че нужда от подобрение занапред има.

“Основните цели трябва да бъдат насочени към увеличаване на цифровите умения-това е базисният проблем на цифровия преход, а именно твърде ниският дял на гражданите, които имат базови цифрови умения”. Това заяви пред БГНЕС министърът на електронното управление Александър Йоловски.

Йоловски коментира, че дори през призмата на националните прогнозни траектории, където МЕУ планира гражданите с базови цифрови умения да достигат 52%, то това все още е много недостатъчно. “Затова трябва да има допълнителен акцент и дискусии по темата за развитието на цифровите умения ще допринесат за разширяване на парадигмата на този въпрос”, смята Йоловски.

Министърът на електронното управление поясни, че в момента на обществено обсъждане е подложен проектът на Национална стратегическа пътна карта за цифрова трансформация. “Ние имаме изграден национален план, по който да постигнем целите до 2030г., като този план е само основата и аз се надявам това да стане един жив документ, който текущо да бъде адаптиран, така че да отразява реалните промени, защото истината е, че цифровата трансформация е нещо много адаптивно, нещо много бързо променящо се и динамично. Ако ние останем статични, няма да успеем”, категоричен е министър Йоловски.

“Дигиталната трансформация и зеленият преход остават приоритети”. Това заяви Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет.

Тя бе категорична, че ако няма реформа в образованието и в системата за обучение на възрастни тогава много трудно ще бъдат постигнати целите, които страната ни си е поставила до 2030г. /БГНЕС