Парламентарните групи на среща заради Лукойл, ГЕРБ внася отнемане на дерогацията

Очаква се парламентарните групи да се съберат на среща днес заради Лукойл. Същия ден се очаква и ГЕРБ-СДС да внесат отнемане на дерогацията на „Лукойл“, предаде репортер на БГНЕС.

Напрежението около Лукойл възникна, след като стана ясно, че парламентарната група на ГЕРБ ще внесе в Народното събрание през седмицата проект за решение за отнемане на дерогацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" и ще задължи правителството в едноседмичен срок дерогацията да бъде отнета.

"Считаме, че трябва да въведем най-либералния режим за съхранение на горива и държавата да си назначи т.нар. "особен представител". Това, че правителството не може да взема смели решения, не следва да се пише на сметката на всички, които го подкрепят, защото нашата парламентарна група знае как се управлява и в криза", съобщи в Русе председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.

От своя страна финансовият министър Асен Василев заяви, че парламентът вече е взел решение по казуса "Лукойл" - а именно дерогацията на рафинерията да продължи до октомври 2024 г. По думите му, ако някоя партия предлага нещо друго, то това трябва да бъде обяснено и обсъдено. Василев уточни, че ако се предлага нещо ново по отношение на Лукойл, то ще бъде обсъдено от цялото правителство. Това, което виждаме, че се случва в момента е, че за първи път "Лукойл" започват да плащат данъци и държавата да си прибира парите от рафинерията". Асен Василев каза още, че евентуалната продажба на "Лукойл" няма да се отрази на цените на горивата в България.

За трети пореден път ще внесем предложение за отнемане на дерогацията на „Лукойл”. Този път вносител ще бъде цялата парламентарна група на ГЕРБ. От тази дерогация печели единствено „Лукойл” и то в размер на милиарди долари на година. Ползата за българския потребител е никаква, коментира казуса и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Това решение беше взето под натиск на кабинета. Първите два пъти, когато ние внесохме веднъж 7-дневен срок и веднъж 30-дневен, получихме заплахи от премиера Денков, че ще подаде оставка и кабинетът пада. Съобразихме се с това и гласувахме въпросния срок до октомври 2024 г.”, поясни Добрев.

По думите му при падане на дерогацията няма риск от драстично повишаване на цените на горивата. „Ние плащаме толкова, колкото в останалите държави. Това, че „Лукойл” купува евтин руски петрол, не се отразява по никакъв начин в крайната цена на горивата”, каза още Добрев.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък заяви, че се прокрадва тенденция, че дерогацията може да повлияе на цената на горивата. „Вече години откакто имаме дерогация, поевтиня ли ви нафтата, бензинът? Или расте непрекъснато? С какво ни плашат, стигаше 4 лева по едно време при положение, че руският петрол „урал“ е освободен от България и влиза до ден днешен в рафинерията и България е направила да е защитен руският петрол“, каза Борисов. От газа българите ще печелите по 3 млрд. лева, а от Лукойл досега от вашите джобове са излезли 3 млрд. долара. С какво ни плашат, пита Борисов. /БГНЕС