Поръчката за закупуване на 1500 машини не е прекратена, но може да се случи

Централната избирателна комисия не е взела решение да бъде прекратена поръчката за закупуване на 1500 машини и тяхната поддръжка. Не се стигна до споразумение със „Сиела“ и може да се стигне до прекратяване на поръчката, но това още не се е случило. Това каза за БГНЕС говорителят на комисията Цветозар Томов след днешната среща, провела се между ЦИК и "Сиела".

Томов поясни, че едва ли ще се вземе днес такова решение, тъй като няма такава точка в дневния ред на заседанието на комисията и според него няма необходимост такова решение да се вземе толкова експресно.

Попитан дали ще продължат срещите със „Сиела“, говорителят обясни, че те са обявили открита процедура, в която може да кандидатства всеки, като „Сиела“ има своето предимство като изпълнител на предходния договор, с който бяха осигурени парламентарните избори на 4 април.

„Ако „Сиела“ не желае да кандидатства за тази поръчка и ако друг не се яви, ние естествено ще я прекратим“, коментира той. Според говорителя няма как да се постигне договореност, при това разминаване на позициите на двете страни и подчерта, че максималната сума за закупуването на 1500 машини и поддръжката им е 6,5 млн. лева.

„Това е максимална предложена цена при процедурата на договаряне. Това е пределна цена, която е определена в решението. Няма никакъв смисъл една организация, която не иска да се съобрази с тази пределна цена да преговаря, защото няма законово основание тя да бъде изменена“, заяви той.

Томов уточни, че в договора има допълнителна опция за закупуването на още 500 машини за провеждане на президентските избори, но увери, че тази възможност не влиза в определения сега бюджет и подчерта, че това е евентуално и не е условие за участие в поръчката.

От своя страна изпълнителният директор на „Сиела“ Веселин Тодоров заяви, че вместо да се постигне договореност по предходната поръчка, обемът ѝ е бил увеличен и от ЦИК са поискали да доставка на още 500 машини, за да се покрият и двата тура на президентските избори. По думите на Тодоров те са по-скъпи от парламентарните.

В петък Тодоров каза, че предложената от ЦИК цена в размер на 6,5 млн. е недостатъчна и те искат 15 млн. лева. „Бяхме попитани дали може да се вместим в цената. Ако онзи таван на цена е под ½ от себестойността, като увеличим работата по 2,5, себестойността ще падне под 4-5 пъти. Ние им казахме, че ако трябва да направим и президентските избори в два тура и да доставим още 500 машини, бихме очаквали 30 млн. лева“, обясни Тодоров.

Той каза, че за старата задача са готови да направят отстъпка от 1 млн. лева и, че това решение е взето след проведен разговор от доставчика, който е готов да се лиши от надценката си и общата цена да стане 14 млн. лева.

По думите му на този етап и при тези условия няма как да се постигне съгласие.

„Надявам се да има положително мислене, но то трябва да е изцяло в посока да се придвижат към нашето предложение, а не да настояват на тяхното, което очевидно за всеки не е вярно като цена“, коментира той.

Тодоров каза, че очакват някакъв отговор по отношение на внесеното им днес предложение и предположи, че ще имат още срещи.

Той каза още, че към момента все още не са получили никакво плащане по предишната доставка на машините и провеждането на парламентарните избори на 4 април и коментира, че хората са получили една безплатна услуга, за която те са платили няколко милиона за данъци, осигуровки и др. /БГНЕС