Евродепутатите подкрепиха присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция

Членовете на ЕП гласуваха за присъединяването на Европейския съюз към Истанбулската конвенция за превенция и борба с насилието над жени, с което ролята на Парламента в този процес приключи.

Шест години след като ЕС подписа Истанбулската конвенция - първият правно обвързващ международен инструмент за превенция и борба с насилието над жени и момичета - тя все още не е ратифицирана поради отказа на няколко държави-членки, въпреки многобройните призиви на Парламента в тази насока. Същевременно становището на Съда на ЕС от 6 октомври 2021 г. потвърди, че Европейският съюз може да ратифицира Истанбулската конвенция, без да има съгласието на всички държави-членки.

Съдът постанови, че подходящият обхват за присъединяване на ЕС е предоставяне на убежище, съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси и задължения на институциите и публичната администрация на ЕС. В съответствие с това депутатите гласуваха да дадат съгласието си в две отделни гласувания:

За институциите и публичната администрация на Съюза с 472 гласа "за", 62 гласа "против" и 73 гласа "въздържал се",

По въпросите на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, убежището и забраната за връщане с 464 гласа "за", 81 гласа "против" и 45 гласа "въздържал се".

Присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция не освобождава държавите-членки от задължението да я ратифицират сами, заявиха многократно членовете на ЕП, като призоваха останалите шест държави - България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия - да ратифицират Конвенцията незабавно, за да могат да защитават жените в пълния обем на предвиденото в Конвенцията приложно поле.

"Искам да отправя най-силния си призив към останалите шест държави-членки на ЕС също да ратифицират Истанбулската конвенция поотделно", заяви Арба Кокалари, шведски депутат от ЕС от Комисията по правата на жените и равенството между половете. "Време е да застанете от правилната страна на историята и да подкрепите правото на жените на живот без насилие."

Сега Съветът може да пристъпи към сключване на договора за присъединяване на ЕС към Конвенцията.

По данни на ЕС всяка трета жена в ЕС - около 62 милиона жени - е преживяла физическо или сексуално насилие, а повече от половината жени (55 %) в региона са били подложени на сексуален тормоз поне веднъж след 15-годишна възраст. /БГНЕС