Шолц настоява за реформиран и разширен "геополитически" ЕС

Германският канцлер Олаф Шолц призова днес за "разширен и реформиран" ЕС, който да е по-"геополитически" по отношение на перспективите и действията си, предаде АФП.

В речта си пред Европейския парламент Шолц заяви, че "Европейският съюз трябва да се промени" и добави: "Европа трябва да се обърне към света".

Той заяви, че светът става все по-многополюсен и че Европа трябва да търси повече глобално сътрудничество при равни условия.

"Онези, които изпитват носталгия по мечтата за европейска световна сила, онези, които обслужват фантазиите за национални суперсили, са заседнали в миналото", каза Шолц в речта си пред Европарламента.

Изказването му е в контраст с това на френския президент Еманюел Макрон, който наскоро призова ЕС да се превърне в глобална сила, коментира „Дойче веле“.

Шолц обаче повтори някои от темите, повдигнати от Макрон, като заяви, че макар "Съединените щати да остават най-важният съюзник на Европа", отношенията могат да бъдат укрепени, ако ЕС инвестира повече в сигурността и отбраната, гражданската устойчивост, технологичния суверенитет, надеждните вериги за доставки и независимостта в областта на критичните суровини.

ЕС не бива да се "плаши" от Путин

Речта беше произнесена в Деня на Европа, когато континентът отбелязва годините на мир в блока, последвали края на бойните действия в Европа по време на Втората световна война.

Европа ще бъде чута, само ако говори с един глас, подчерта Шолц.

"Бруталната агресивна война на Русия срещу Украйна ни показа колко важно е това да бъде осъзнато", добави той и заяви, че ЕС трябва да се стреми към много по-тясно военно сътрудничество.

Той произнесе речта си в Страсбург в същия ден, в който Русия празнуваше Деня на победата.

"В Москва, на 2200 км североизточно оттук, Путин дефилира със своите войници, танкове и ракети. Нека не се плашим от подобна демонстрация на сила", заяви Шолц пред Европейския парламент, визирайки руския президент Владимир Путин.

"Нека да останем непоколебими в подкрепата си за Украйна - докато е необходимо", каза той.

Усилията за възстановяване на Украйна ще се нуждаят от "политически и финансов капитал в дългосрочен план", каза още германският канцлер.

Нахлуването подчерта зависимостта на ЕС и особено на Германия от вноса на енергия от Москва. Съществуват подобни опасения за прекомерна зависимост от Китай в производството.

Германският лидер вижда Китай като партньор въпреки промените в отношенията.

"Отношенията ни с Китай са удачно описани от триадата "партньор, конкурент, системен съперник", където съперничеството и конкуренцията от страна на Китай несъмнено се увеличиха", каза той.

Шолц заяви, че е съгласен с идеята на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че Европа трябва да намали рисковете, свързани с икономическите ѝ зависимости от Пекин.

Според германския канцлер, има нужда от реформи и в рамките на ЕС.

В речта си пред Европейския парламент Шолц заяви, че Европейският съюз трябва да рационализира процеса на вземане на решения в областта на външната политика и данъчното облагане. Той настоя по-конкретно решенията по въпросите на външните отношения да се вземат с мнозинство, а не с единодушие.

Свободната търговия и обещанието на ЕС към Балканите и Африка

Шолц засегна и теми като свободната търговия, присъединяването на нови членове и миграцията.

"Има голям смисъл бързо да сключим нови споразумения за свободна търговия с Меркосур, Мексико, Индия, Индонезия, Австралия, Кения и, в дългосрочен план, с много други държави", каза канцлерът.

"Ако продължим безплодните преговори за нови споразумения за свободна търговия през следващите години, други ще диктуват правилата - с по-ниски екологични и социални стандарти", предупреди той.

Шолц подчерта също, че ЕС трябва да спази обещанието си към бъдещи членове като страните от Западните Балкани, като същевременно гарантира, че те ще предприемат необходимите реформи, за да могат да се присъединят към блока.

По отношение на връзките на ЕС с Африка канцлерът заяви, че партньорствата трябва да "изоставят евроцентричния поглед от миналото десетилетия."

"Преодоляването на последиците от колониализма трябва да бъде съществена характеристика на всяко европейско партньорство със страните от Африка, Азия и Латинска Америка", каза Шолц.

Той също така заяви, че ЕС трябва да разгледа дългогодишните спорове относно миграцията, като подчерта, че много части на Европа спешно се нуждаят от работна ръка от държави извън блока.

Според Шолц, реформата на европейската система за предоставяне на убежище трябва да се стане факт преди изборите за Европейски парламент през следващата година.

Предварителни критики

Преди речта критиците на Шолц в Европейския парламент отбелязаха, че някои от действията на Германия не са били популярни в законодателния орган.

Манфред Вебер от дясноцентристката група на Европейската народна партия обвини широкообхватната в политическо отношение "светофарна" коалиция на Шолц, съставена от социалдемократи, зелени и неолиберални свободни демократи, че не успява да има "ясна и съгласувана позиция" по важни въпроси.

Вебер разкритикува политиката на Берлин по отношение на Китай и заяви, че речта на Шолц е шанс да "поправи част от нанесените щети".

Европейският депутат цитира оспорването от страна на Германия в последния момент на споразумението за постепенно премахване на автомобилите с двигатели с вътрешно горене като уронващо доверието в Германия.

Ръководителят на групата на Зелените в Европейския парламент Тери Райнтке също посочи това като проблем, който е подкопал доверието в Берлин, и добави, че много нейни колеги от Източна и Централна Европа са били разочаровани от бързината на реакцията на Шолц на събитията в Украйна.

Според Райнтке усещането е, че "всичко се случва много бавно и че трябва да се отвоюва от Берлин отново и отново".

Обръщението беше последвано от дебат с членовете на парламента. /БГНЕС