ЦСКА изхвърли Нефтохимик от Купата на България по волейбол

Отборът на ЦСКА се класира за полуфиналите на Купата на България по волейбол, след като победи Нефтохимик с 3-1 (25:21, 23:25, 29:27, 25:23) във втория четвъртфинален сблъсък от надпреварата, която се провежда в зала "Левски София". За място на финала ЦСКА ще спори с Дея Бургас.

Отборът на Александър Попов отбеляза две пъти повече точки от начален удар - 8 срещу 4. Като сборен резултат ЦСКА има само 2 точки в повече (73 на 71), които, обаче, бяха достатъчни за победа и заради по-големия брой грешки от страна на Нефтохимик 2010 - 31 срещу 23. Бургазлии имат повече точкови блокади - 10 срещу 7, но освен грешките, не успяха да посрещат добре - 38% на 53% позитивно посрещане. Най-резултатен за ЦСКА беше Страхиня Бързакович с 24 точки, а 19 добави Тодор Вълчев. За Нефтохимик най-много отбеляза Розалин Пенчев - 21, следван от Бранимир Грозданов - 15.

Още началото на мача показа, че ни очаква обещаващ сблъсък. Двата отбора заиграха точка за точка. При 9-9 след две грешки в атака на Нефтохимик 2010 съперникът поведе с 11-9. ЦСКА успя да натрупа преднина при 15-11, която въпреки добри моменти бургаският тим не успя да стопи напълно и загуби гейма с 21-25. Във втория сет при 4-4 два аса на Бързакович изведоха ЦСКА напред за 6-4. Тимът на Александър Попов продължи с добрата игра и натрупа преднина 11-6. В края на гейма Нефтохимик 2010 успя да изравни при 19-19 и дори да обърне резултата в своя полза, за да спечели с 25-23.

Третият сет също започна оспорвано. ЦСКА натрупа преднина при 14-9, която беше стопена при 15-15. И двата отбора продължиха със силните изяви, като грешките на сервис за Нефтохимик 2010 бяха компенсирани от точкови блокади, за да поведат за първи път в гейма при 20-19, но грешка на сервис с последвал ас на Тодор Вълчев отново смениха лидера. Нефтохимик 2010 пропуснаха две възможности да “затворят” гейма, но това успяха да направят ЦСКА от втория опит и поведоха с 2-1 след 29-27. Четвъртата част започна с лек превес на армейците, които поведоха с 2 точки още в началото 4-2; която успяха да удвоят при 15-11. Нефтохимик 2010 показаха характер на шампиони и стопиха изоставането си в самия край на гейма - 21-21 след много силен сервис на Виктор Недялков, който затрудни посрещането на ЦСКА. Това, обаче, не беше достатъчно за победа, която беше записана в актива на армейците след 25-23 в четвъртия гейм.

“Нефтохимик са класен съперник и очаквано мачът беше равностоен. Играем винаги за победа, така че надявам и срещу другия бургаски отбор момчетата да проявят характер и да запазят нужната концентрация", каза треньорът на ЦСКА Александър Попов.

“Третият гейм беше ключов. По-важното е, че ние играхме с повече напрежение. Отдавам го на това, че това ни е третият отбор за тази година. Явно трябва време за сработка. Притеснява ме повече характера в такива мачове, както и многото грешки на сервис, които допускаме не само днес", коментира наставникът на Нефтохимик 2010 Атанас Петров.

По-рано днес Дея победи Пирин с 3-1 в първия четвъртфинал. /БГНЕС